Rozpoczęła się rozbiórka pomnika przyjaźni turecko-ormiańskiej

W styczniu zniszczenie monumentu i założenie w tym miejscu parku zlecił lokalnym władzom turecki premier Recep Tayyip Erdogan, uzasadniając decyzję względami estetycznymi. Oświadczył wówczas m.in., że pomnik jest "dziwadłem", które przesłania mauzoleum islamskiego myśliciela z X wieku Hasana Harakaniego.



Betonowy pomnik wysokości 35 metrów przedstawia przepołowioną postać ludzką, przypominającą dwóch ludzi zwróconych do siebie twarzami.



Pomnik, wzniesiony w 2008 roku, zostanie podzielony na 18 części, które będą przechowywane w miejskim magazynie. Rozbiórka powinna potrwać 10 dni.



Prace miały się rozpocząć w poniedziałek, dzień po obchodach 96. rocznicy eksterminacji Ormian, ale plany te pokrzyżowała awaria jednej z maszyn wykorzystywanych przy rozbiórce oraz wichura.



Zapowiedź zburzenia pomnika wywołała protesty. W ubiegłym tygodniu turecki artysta i krytyk rządu Bedri Baykam oraz jego asystentka zostali zaatakowani w Stambule po spotkaniu w obronie pomnika. Oboje z ranami kłutymi trafili do szpitala.



Armenia i Turcja spierają się, czy masakry Ormian dokonane w czasie I wojny światowej w ówczesnym imperium osmańskim są ludobójstwem, jak uważa Erywań. Według strony armeńskiej zginęło wówczas 1,5 miliona ludzi; Turcja szacuje, że śmierć poniosło 300-500 tysięcy Ormian. (PAP)



ksaj/ ap/



8854677 8854670 arch.




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    Wkleił BOT; [quote:8742442d8d]Armenia i Turcja spierają się, czy masakry Ormian dokonane w czasie I wojny światowej w ówczesnym imperium osmańskim są ludobójstwem, jak uważa Erywań. Według strony armeńskiej zginęło wówczas 1,5 miliona ludzi; Turcja szacuje, że śmierć poniosło 300-500 tysięcy Ormian. [/quote:8742442d8d] Ludobójstwo :!: Jak to słowa mogą podzielić narody :twisted:Dlaczego nie napisać wprost wymordowanie, zagłada czy zwykły bandytyzm.

  • siwy napisał:

    Cóż droga Turcji do Unii różami usłana nie będzie. Jeden z cierni to właśnie sprawa ludobójstwa Ormian. [quote:d510ba14d7]Jednak międzynarodowa presja na Turcję rosła. Lobby ormiańskie przekonywało kolejne państwa do wydania uchwał w sprawie ludobójstwa. Przełomowe znaczenie miała niewiążąca deklaracja Parlamentu Europejskiego z 1987 r. określająca brak uznania faktu ludobójstwa przez Ankarę jako "przeszkodę na drodze do rozważenia możliwości przystąpienia Turcji do Wspólnoty". W latach 1994-2005 15 państw, w tym m.in. Grecja, Rosja, Francja, Belgia, Watykan, Szwecja, Szwajcaria i ostatnio Polska, przyjęło deklaracje w sprawie ludobójstwa Ormian.[/quote:d510ba14d7] I to mimo faktu, że również Ormianie zdołali wziąć srogi odwet na tureckiej ludności. [quote:d510ba14d7]kiedy w 1916 r. wojska rosyjskie wspierane przez ormiańskich ochotników opanowały niemal całą Anatolię Wschodnią. W niektórych miejscach armia osmańska zmuszała ludność muzułmańską do ewakuacji, w innych - ucieczkę owej ludności wywołał lęk przed ormiańskim odwetem. Nie był on bezpodstawny. Jak zauważa polski osmanista Dariusz Kołodziejczyk: "Podczas gdy [...] Rosjanie posuwali się w głąb Anatolii, wielu towarzyszących im Ormian wzięło rewanż na muzułmańskich mieszkańcach kraju".[/quote:d510ba14d7] Nie mniej należy pamiętać kto sieje wiatr zbiera burzę. cytaty pochodzą: http://niniwa2.cba.pl/turecko-ormianskie_rozrachunki_z_historia.htm



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a