160. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza
Jego książka "Na przełęczy" (1891), gdzie relacje z górskiej wycieczki połączone zostały z opisami krajobrazu tatrzańskiego oraz refleksją nad życiem, charakterem i mową górali, budownictwem i ich zdobniczą sztuką, nazywana jest "Ewangelią Tatr".
Witkiewicz urodził się 8 maja 1851 r. w Poszawszu na Żmudzi (niektóre źródła jako datę urodzin podają dzień 21 maja). Był dziewiątym dzieckiem Elwiry i Ignacego Witkiewiczów. Naukę w gimnazjum przerwał mu wybuch powstania styczniowego w 1863 r. Jako 12-letni chłopiec Stanisław Witkiewicz pełnił w powstaniu rolę łącznika i zaopatrzeniowca.
Rodzice Witkiewicza za wspieranie powstania zostali po jego upadku skazani na zesłanie do Tomska na Syberii. Tam młody Witkiewicz zaczął pobierać lekcje rysunku. W latach 1868-71 kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1872 r. kontynuował naukę w Monachium. W mieście tym, będącym wówczas bardzo ważnym ośrodkiem kultury, nawiązał przyjaźnie z polskimi malarzami Aleksandrem Gierymskim, Józefem Chełmońskim i Henrykiem Siemiradzkim.
Jak pisze Halina Floryńska-Lalewicz w artykule na portalu Instytutu Adama Mickiewicza Culture.pl, "okres monachijski, bardzo ważny w artystycznym i intelektualnym rozwoju Witkiewicza, był zarazem bardzo ciężki"; artysta "żył w trudnych warunkach materialnych, cierpiał głód, nabawił się gruźlicy, która nękała go do końca życia".
"W 1875 r. powrócił do Warszawy. Wynajął pralnię Hotelu Europejskiego na pracownię malarską, w której mimo dotkliwej biedy kwitło życie towarzyskie. Witkiewicz przyjaźnił się z licznymi artystami i pisarzami, m.in. z Heleną Modrzejewską, Bolesławem Prusem i Henrykiem Sienkiewiczem" - pisze Floryńska-Lalewicz.
W Warszawie Witkiewicz pracował głównie jako malarz i ilustrator, jednocześnie coraz wyraźniej skłaniał się ku teorii i krytyce artystycznej. W latach 1884-87 pełnił funkcję kierownika artystycznego tygodnika "Wędrowiec", pisma początkowo o charakterze przyrodniczo-geograficznym, które później zmieniło profil na kulturalno-społeczny. Na łamach "Wędrowca" opublikował cykl artykułów "Malarstwo i krytyka u nas", prowokując dyskusję nt. wartości dzieła sztuki, zadań i metod krytyki.
"Tamże i na innych łamach pisał o malarstwie europejskim, od Rafaela i Michała Anioła poczynając, i o wszystkich niemal liczących się malarzach polskich: Henryku Siemiradzkim, Henryku Rodakowskim, Wojciechu Gersonie, Jacku Malczewskim, Władysławie Ślewińskim. W latach późniejszych opublikował obszerne i wnikliwe monografie +Juliusz Kossak+ (1900), +Aleksander Gierymski+ (1903), +Matejko+ (1908)" - przypomniała Floryńska-Lalewicz.
W 1884 r. artysta pojął za żonę Marię Pietrzkiewiczównę. Rok później urodziła mu ona syna, Stanisława Ignacego - w przyszłości wybitnego malarza, dramaturga i filozofa, Witkacego.
W 1890 r. Stanisław Witkiewicz zamieszkał w Zakopanem. Urzeczony miejscową sztuką ludową, stworzył teorię stylu zakopiańskiego. Projektował architekturę i wnętrza willi. Według jego projektów wybudowano w Zakopanem m.in. willę "Koliba" (lata budowy: 1892-93) i willę "Pod Jedlami" (1897) oraz kaplicę w Jaszczurówce (1904).
W malarstwie był teoretykiem realizmu. Tworzył też obrazy impresjonistyczne. Malował nastrojowe pejzaże tatrzańskie, będące dla niego, jako artysty obszarem wtajemniczenia w istotę natury, w jej duchowy wymiar. Do znanych obrazów Witkiewicza należą np.: "Trójka Syberyjska - Na Uralu" (1876), "Ranny powstaniec" (1881), "Czarny Staw - kurniawa" (1892), "Jesieniowisko" (1894), "Wiatr halny" (1895, zaliczany do najbardziej oryginalnych pejzaży w malarstwie polskim), "Owce we mgle" (1899-1900), "Pejzaż zimowy w Tatrach" (1908).
Stanisław Witkiewicz zmarł na gruźlicę 5 września 1915 r. w miasteczku Lovran nad Adriatykiem, (obecnie Chorwacja). Jego ciało sprowadzono do kraju. Zostało pochowane w Zakopanem, na cmentarzu na Pęksowym Brzysku. (PAP)
jp/ abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17