20. rocznica referendum niepodległościowego na Ukrainie

"Dwadzieścia lat temu zjednoczyliśmy się wokół idei ukraińskiej państwowości. Wystąpiliśmy wówczas jako zjednoczony naród, który pragnie kształtować swój los we własnym domu. Dziś, jak i wtedy, także powinniśmy być zjednoczeni w naszych dążeniach i działaniach" - oświadczył szef państwa.



Zgodnie z opublikowanymi w czwartek wynikami badań opinii publicznej, niepodległość Ukrainy popiera obecnie 82,6 proc. respondentów. W 2006 r., w 15. rocznicę referendum, za niepodległością kraju opowiadało się 79 proc. Ukraińców.



Przeprowadzone 1 grudnia 1991 roku referendum ostatecznie potwierdziło proklamowaną w sierpniu tego roku niepodległość Ukrainy.



W referendum obywatele odpowiadali na pytanie: "Czy popiera Pan/Pani akt ogłoszenia niepodległości Ukrainy?". Odpowiedzi twierdzącej udzieliło wówczas ponad 90 proc. Ukraińców, przeciwko głosowało 7,5 proc.



Pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy, była Polska.



20. rocznica referendum niepodległościowego była na Ukrainie zwykłym dniem pracy. Prezydent Janukowycz udał się z wizytą do Izraela, a Sąd Apelacyjny w Kijowie przystąpił do rozpatrywania apelacji b. premier Julii Tymoszenko wobec wydanego na nią niedawno wyroku 7 lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 r.



Przed siedzibą rządu w Kijowie w czwartek wciąż trwał ogłoszony dzień wcześniej protest głodowy byłych ratowników, którzy uczestniczyli przed laty w akcji usuwania skutków katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.



Weterani Czarnobyla, którzy domagają się wypłaty zaległych rent inwalidzkich i utrzymania dotychczasowych, ograniczanych przez rząd świadczeń, głodują także w Doniecku, skąd rozpoczynał swą karierę polityczną prezydent Janukowycz.



Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)



jjk/ mmp/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a