75. rocznica powstania Stronnictwa Pracy

W okresie poprzedzającym powstanie Stronnictwa Pracy obie główne partie je tworzące - Narodowa Partia Robotnicza (NPR) i Chrześcijańska Demokracja zmagały się z kryzysem politycznym i organizacyjnym, który przyczynił się do rozpoczęcia rozmów o ich połączeniu. Kongres zjednoczeniowy odbył się 10 października 1937 roku w Warszawie. "Kongres Konstytucyjny został poprzedzony odpowiednimi uroczystościami, Mszą Św. w Katedrze i pochodem uczestników na miejsce obrad w sali Stowarzyszenia Techników. Przewodniczył obradom Karol Popiel" - pisał Waldemar Bujak w "Historii Stronnictwa Pracy 1937-1946-1950".



W kongresie uczestniczyli delegaci na zjazdy likwidacyjne NPR i ChD; delegaci Związku Hallerczyków z gen. Józefem Hallerem; działacze Chrześcijańskiego Związku Zawodowego i Zjednoczenia Zawodowego Polskiego oraz młodzieżówek obu partii; Katolickiego Towarzystwa Polek kierowanego przez Elżbietę Korfantową; Chrześcijańskich Uniwersytetów Robotniczych; Polskiej Partii Narodowo-Radykalnej oraz grupa znanych postaci związanych z Frontem Morges m.in. były prezydent Stanisław Wojciechowski, Stanisław Grabski, gen. Marian Kukiel, Adam Ronikier i Feliks Młynarski.



Na kongresie uchwalono program i statut stronnictwa oraz wybrano władze naczelne. Do Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy weszło po 30 osób z dawnych NPR i ChD, 15 ze Związku Hallerczyków i pięciu z pozostałych łączących się ze Stronnictwem ugrupowań. Prezesem Rady został gen. Haller, wiceprezesami płk Izydor Modelski (Związek Hallerczyków), Kazimierz Beyer (ChD) i Ignacy Sikora (NPR). Prezesem Zarządu Głównego Stronnictwa wybrano Wojciecha Korfantego, jednak na okres jego nieobecności w kraju obowiązki prezesa powierzono Karolowi Popielowi.



Uchwalony na kongresie program Stronnictwa Pracy składał się ze wstępu i ośmiu rozdziałów przedstawiających stosunek jednostki do społeczeństwa, problemy państwa, armii, polityki zagranicznej, ustroju społecznego i gospodarczego, moralności w życiu publicznym, rolę religii oraz pozycję Polaków w wielonarodowym państwie polskim.



"Program stwierdzał, że życiem jednostki i narodu winny kierować chrześcijańskie zasady moralne wykluczające zarówno totalitaryzm, jak i niczym nie skrępowany liberalizm. SP deklarowało gotowość rozwijania i obrony kultury polskiej jako kultury zachodniej i chrześcijańskiej, deklarowało obronę ducha narodowego polskiego; deklarowało się również jako stronnictwo antykomunistyczne. Najwyższa forma organizacji narodu - suwerenne państwo (...) ma zapewniać jego wszechstronny rozwój, co gwarantuje tylko państwo oparte demokracji, prawie i poszanowaniu praw obywatelskich, rozwijające samorząd i wszelkie formy inicjatywy społecznej, oparte na zaufaniu społeczeństwa, państwa demokracji parlamentarnej" - czytamy w "Historii Stronnictwa Pracy 1937-1946-1950".



Pierwszy prezes Stronnictwa pełnił swoją funkcję przez dwa lata, do 1946 roku jego miejsce zajął Karol Popiel. W okresie wojny członkowie partii angażowali się w prace władz na uchodźstwie i działalność podziemną w kraju. Delegatami Rządu na Kraj byli wywodzący się ze Stronnictwa Cyryl Ratajski i Jan Stanisław Jankowski.



Po wojnie część działaczy podjęła działania zmierzające do rozpoczęcia legalnej aktywności, jednak w związku z komunistycznymi represjami, 18 lipca 1946 roku zarząd Stronnictwa Pracy zawiesił działalność partii. Niektórzy jej członkowie jeszcze do 1950 roku używali nazwy Stronnictwa, ale z uwagi na małe poparcie zrezygnowali wstępując do Stronnictwa Demokratycznego. Część działaczy wyjechała, tworząc struktury na emigracji. W 1989 roku Stronnictwo Pracy wznowiło swoją działalność jako Chrześcijańsko-Demokratyczne Stronnictwo Pracy kierowane przez mec. Władysława Siłę-Nowickiego. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17