70. rocznica pierwszych deportacji Żydów z Łodzi do Chełmna

Położone niedaleko Konina Chełmno znajdowało się na terenach II RP, które po wrześniu 1939 r. włączono do III Rzeszy. Właśnie tam, chcąc „oczyścić’ wcielone tereny z Żydów, 8 grudnia 1941 r. hitlerowcy uruchomili pierwszy ośrodek ich masowej zagłady. Dopiero potem ruszyły kolejne „fabryki śmierci” dla Żydów – Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Sobibór, Bełżec i Majdanek.



Teren w Chełmnie o powierzchni około 3,5 ha, wraz z parkiem i pałacem, Niemcy otoczyli wysokim płotem, a w oddalonym o 4 km lesie rzuchowskim zbudowali krematorium. Był tam ośrodek natychmiastowej zagłady, w którym zasadą było „Ein Tag – ein Tausend” (jeden dzień – jeden tysiąc).



Ofiary przywożono do pałacu, gdzie kazano im się rozbierać. Potem nagich i stłoczonych w korytarzu kierowano po kolei do ciężarówek. Do wewnątrz paki aut wpuszczano spaliny – kierowca uruchamiał silnik na wolnym biegu przez około 15 minut i jechał potem do pobliskiego lasu. Tutaj zwłoki palono.



Ofiarami Chełmna byli głównie Żydzi z Polski (m.in. 90-95 tys. osób z getta w pobliskiej Łodzi), Czechosłowacji, Austrii, Niemiec. Zginęli tam także Cyganie, jeńcy radzieccy i grupa Polaków.



W trakcie badań archeologicznych znaleziono znaczną liczbę drobnych przedmiotów należących do zamordowanych, m.in. tzw. nieśmiertelniki, znaczek wiedeńskiego klubu sportowego, damską portmonetkę z kuponami kartek żywnościowych, gwiazdy Dawida, srebrne gwiazdki, strzępy tradycyjnego żydowskiego stroju, znaczki towarzystw i organizacji, żelazne krzyże za udział w I wojnie światowej, zawieszki emaliowane z wizerunkiem Mojżesza, pieczątki lekarskie, narzędzia złotnika, małe krzyżyki z wizerunkiem Chrystusa.(PAP)



zak/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17