Rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz

„Wszędzie tam, gdzie ludzie są torturowani, męczeni, poniżani, zabijani, Auschwitz trwa nadal. Wszędzie tam, gdzie ludzie się kochają, przebaczają sobie, są gotowi do bezinteresownych poświęceń dla innych, tam, gdzie człowiek kocha wbrew nienawiści, tam trwa zwycięstwo przez wiarę i miłość” - mówił duchowny do uczestników liturgii.



Ks. Straub podkreślił, że do byłego obozu trzeba przybywać, by pamięć o tym miejscu przetrwała. Zastrzegł, że chrześcijanie nie mogą na wspomnieniach koszmaru Auschwitz budować nienawiści wobec jego sprawców. „Musimy tu przybywać, szczególnie ci urodzeni po II wojnie. Jeśli nas zabraknie w tym miejscu, to pamięć o strasznych czasach zagłady szybko zniknie. (...) Nie chcemy na wspomnieniach koszmaru Auschwitz budować nienawiści wobec sprawców tamtej rzeczywistości, ale musimy tu przybywać, by przypominać światu, który niestety nie chce się uczyć na błędach historii, jak budować nową przyszłość bez wojen i bez nienawiści, bez gnębienia drugiego człowieka” - mówił duchowny.



Msza święta, w której uczestniczyli przede wszystkim byli więźniowie Auschwitz, została odprawiona w ramach uroczystości upamiętniających rocznicę pierwszej deportacji Polaków do obozu Auschwitz.



Od 2006 roku 14 czerwca, uznawany za dzień, w którym zaczął funkcjonować KL Auschwitz, jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. (PAP)



szf/ hes/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17