180. rocznica bitwy pod Dębem Wielkim

Uroczystości rozpocznie w niedzielę msza św. w kościele św. Piotra i Pawła w Dębem Wielkim koło Mińska Mazowieckiego (mazowieckie). Następnie zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych w bitwie, a w Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego odbędzie się pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego.



Podczas Powstania Listopadowego miało miejsce kilka zwycięskich dla Polaków bitew. Jednym z takich starć była bitwa stoczona pod Dębem Wielkim. Przegrane wcześniej zmagania spowodowały, że idące ze wschodu wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Iwana Dybicza zrezygnowały z czołowego ataku na Warszawę, postanawiając obejść miasto od południa. Siły rosyjskie rozdzielono na trzy części, co skłoniło Polaków do wyprowadzenia ataku na centralne skrzydło armii rosyjskiej, stacjonujące na wschód od Warszawy w rejonie Siedlec.



Ofensywa sił polskich rozpoczęła się po północy 31 marca 1831 r. pod Wawrem. Pokonane w starciu oddziały przedniej straży 6. korpusu dowodzone przez Fiodora Geismara wycofały się w okolice wsi Dębe Wielkie dołączając do reszty sił korpusu kierowanych przez gen. Grigorija Rosena. Dysponując łącznie 8 tys. piechoty, 2 tys. kawalerii i kozaków oraz 20 działami Rosjanie zdecydowali się na wydanie kolejnej bitwy ścigającym im wojskom polskim.



Działania wojenne rozpoczęły się po południu. Rosjanie zajęli korzystne pozycje na wzgórzach w pobliżu otoczonego podmokłym terenem traktu brzeskiego, którym nadciągnęli Polacy. Utrudniało to polskim oddziałom atak z zastosowaniem jazdy i artylerii. W związku z tym zdecydowano o zastosowaniu skrzydłowego uderzenia piechoty. Jednak typ terenu i silny ostrzał rosyjski wpłynął na nieskuteczność ofensywy. Bitwa wydawała się być nierozstrzygnięta.



W obliczu zbliżającego się wieczoru i ruchów sił rosyjskich zmierzających do odwrotu, zdecydowano o użyciu jazdy i karabinierów oraz wyprowadzeniu ataku od strony traktu. Manewr ten, zwłaszcza brawurowy atak kawalerii, zaskoczył Rosjan, przełamał ich linię obrony i zdecydował o polskim zwycięstwie. Nie zostało ono jednak wykorzystane do końca, ponieważ pozwolono na ucieczkę pokonanych oddziałów, nie dokonując ich całkowitego rozbicia.



Strona rosyjska poniosła w bitwie pod Dębem spore straty. Zabitych, rannych i wziętych do niewoli zostało łącznie 5-6 tys. Rosjan. W polskie ręce dostało się wiele wojskowego sprzętu i broni oraz niezwykle cenne plany rozmieszczenia oddziałów rosyjskich w widłach Wisły i Wieprza. Polacy w bitwie stracili jedynie 200-300 żołnierzy. (PAP)



akn/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17