Rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

"Rezerwat jest świetnym przykładem, jak wyeksponować najdawniejsze dzieje Polski, które miały miejsce w Wielkopolsce. Pokazuje namacalne ślady tych początków państwa polskiego w postaci szczątków tego wału, a przy użyciu multimediów pozwala tamtą historię eksponować w nowoczesny atrakcyjny sposób. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce" - powiedział PAP marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.



Powierzchnia dwukondygnacyjnego budynku wynosi 631 m kw. W części podziemnej znajdują się: sala ekspozycyjna reliktów wału grodu poznańskiego, korytarz z ekspozycją fundamentów muru biskupa Lubrańskiego oraz część komunikacyjna. Na parterze mieści się wielofunkcyjna sala kinowa, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć film wykonany w technologii 3D, hol z szatnią oraz zaplecze sanitarne. W obiekcie znajdują się również tzw. infokioski. Prezentowany jest także holograficzny obraz grodu z czasów jego świetności.



"Tu można zobaczyć, że średniowiecze to nie był tylko czas łykowych kapci, ale wielkich przedsięwzięć cywilizacyjnych, inżynierskich i fortyfikacyjnych, świadczących o potędze i sprawności państwa Mieszka I" - powiedziała PAP Agnieszka Stempin, kierownik rezerwatu.



Zwiedzanie rozpoczyna się od wizyty w sali kinowej, gdzie można obejrzeć film w technologii 3D opowiadający o Poznaniu z tamtych czasów. Później w głównej sali zwiedzający oglądają oryginalne relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat. Oryginalny tysiącletni wał jest odpowiednio zakonserwowany, a w budynku panują warunki, które umożliwiają jego ekspozycję bez większego zagrożenia dla zabytkowego obiektu.



"Lepszemu zrozumieniu funkcjonowania systemu fortyfikacyjnego pomoże obraz holograficzny i multimedialne kioski. Wewnątrz obiektu wyznaczyliśmy przestrzeń do prezentowania wystaw czasowych" - zaznaczyła Stempin.



Nazwa rezerwatu - Genius Loci (łac. Duch opiekuńczy danego miejsca) - nawiązuje do pojęcia szczęśliwych, wybranych miejsc, posiadających swego ducha opiekuńczego sprawiającego, że dana przestrzeń jest jedyna w swoim rodzaju.



"W tym łacińskim określeniu skupia się wyjątkowy charakter Ostrowa Tumskiego, od ponad 1000 lat nieodłącznie związanego z historią naszego kraju i miasta. Prowadzone od 2008 roku wykopaliska odsłoniły świetnie zachowane, niezwykle ciekawe założenia konstrukcyjne wałów grodowych. Dzięki badaniom wiemy, że w X wieku wyspa tętniła życiem politycznym, gospodarczym i religijnym" - powiedziała PAP Stempin.



Wartość inwestycji to 9,7 mln zł. 70 proc. środków pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Resztę sfinansowało miasto Poznań.



Odkrycia pozostałości wałów muru obronnego Poznania dokonał tuż przed wybuchem II wojny światowej prof. Józef Kostrzewski. Badania archeologiczne w tym miejscu przeprowadzono w 2000 roku, gdy miał tu powstać budynek administracji kościelnej.



Wał został zbudowany ok. 980 roku, był wysoki na około 12 metrów, w najszerszym miejscu u podstawy miał nawet 30 metrów. Jego długość szacowana jest na około kilometra. Wał otaczał północną część Poznania, zbudowany był z drewna dębowego.



Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium, tu najprawdopodobniej odbył się chrzest Polski w 966 roku. Na tym terenie powstała pierwsza katedra chrześcijańska w Polsce. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt z najstarszej polskiej dynastii.(PAP)



kpr/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a