Średniowieczny akt lokacyjny wrócił do Sandomierza po renowacji

Prace renowacyjne wystawionego w 1286 r. przez księcia Leszka Czarnego dokumentu, polegały m.in. na rozprostowaniu zagięć arkusza i uzupełnieniu ubytków papieru. Dokument oczyszczono i zabezpieczono przed dalszym niszczeniem.



„Akt nadania praw miejskich, należący do zbiorów sandomierskiej Kapituły Katedralnej, będzie wyeksponowany w muzeum, w specjalnie przygotowanej gablocie” - powiedziała PAP kustosz Muzeum Diecezjalnego, Urszula Stępień.



Kilkumiesięczne prace przeprowadzono w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykonano także kopię dokumentu, którą przekazano sandomierskiemu samorządowi. Przedsięwzięcie sfinansowały kosztem 15 tys. zł władze miasta.



Pierwszy akt lokacyjny Sandomierz otrzymał przed 1241 r., prawdopodobnie z rąk księcia Leszka Białego. Przywilej z 1286 r. przenosił osadnictwo z rejonu kościoła pw. św. Jakuba i św. Pawła, na sąsiednie wzgórza – gdzie potem rozwijało się miasto – teren dzisiejszej Starówki.



Miasto lokowano na prawie magdeburskim. Dokument nakładał na kupców podążających na ówczesne Węgry i Ruś prawo składu – obowiązek zatrzymywania się i wystawiania na sprzedaż towarów w Sandomierzu. Mieszczanie sandomierscy posiadali prawo do pobierania cła od przepraw przez Wisłę, kontroli żeglugi rzecznej oraz budowy stałego mostu. Miasto posiadało również prawo bicia własnej monety. Zgodnie z dokumentem lokacyjnym, kościołem parafialnym została - nieistniejąca dziś - świątynia pw. św. Piotra.(PAP)



ban/ ls/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a