Radomianki napisały książkę o kobietach zasłużonych dla Radomia

Książka nosi tytuł „Ich ślady. Kobiety w historii Radomia”. Jej promocja odbyła się w sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, która jest wydawcą książki.



Według dyr. biblioteki Anny Skubisz – Szymanowskiej, rola kobiet w historii Radomia jest zbyt mało eksponowana. „Mimo coraz liczniej ukazujących się ostatnio opracowań dotyczących historii naszego miasta, miałyśmy wrażenie, że kobiety w tej historii są pomijane lub traktowane w sposób bardzo marginalny, i stąd pomysł na napisanie książki” – wyjaśniła PAP Skubisz-Szymanowska.



Wśród opisanych postaci są m.in. Maria Kelles-Krauz (1882-1969), pierwsza w Polsce przewodnicząca rady miejskiej(1919-1927), Maria – Gajl (1865-1945), założycielka elitarnej radomskiej szkoły żeńskiej oraz Helena Stadnicka (1903-1986), prowadząca w Radomiu po wojnie szkołę baletową, z której wyszło wielu znanych tancerzy. Bohaterkami książki są także radomskie malarki Halina Hermanowicz (1905–1983) i Halina Krysińska (1907-1991), które całe życie twórcze związały z Radomiem. W sumie w książce przedstawiono sylwetki dwunastu kobiet.



Autorki książki szukały informacji o swoich bohaterkach m.in. w archiwach i bibliotekach. Starały się docierać do ich rodzin i znajomych. Publikacja bogata jest w fotografie i reprodukcje.



Radomska dziennikarka Iwona Kaczmarska opisała w książce postać Elżbiety Gałeckiej – Jackiewiczowej (1902-1976), nauczycielki, organizatorki tajnych kompletów w Radomiu, ale przede wszystkim znanej pisarki. Kaczmarska podkreśla, że już jako nastolatka z zainteresowaniem czytała jej „Pokolenie Teresy”, książkę ukazującą Radom w czasie okupacji. Teraz – jak zaznacza dziennikarka – z zaciekawieniem szukała śladów pisarki w tym mieście.



Pracująca w radomskiej bibliotece Ilona Michalska-Masiarz przedstawiła sylwetkę radomskiej pielęgniarki Bohdany Kijewskiej (1915-2006), radomskiej pielęgniarki, odznaczonej medalem Florence Nightingale, przyznawanym zasłużonym pielęgniarkom z całego świata. Według autorki biografii Kijewskiej, czytelnikom warto ją przybliżyć, ponieważ była osobą w pełni zaangażowaną na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. „Jej dewiza życiowa brzmiała: ”Najważniejsza jest miłość”. Kijewska pomogła w trudnych sytuacjach wielu radomianom, dlatego należy o niej pamiętać ” – podkreśla Michalska-Masiarz. (PAP)



ilp/ drag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a