Publikacja IPN o Milicji Obywatelskiej w Sopocie

Autorem książki jest historyk z pionu edukacyjnego gdańskiego oddziału IPN, Krzysztof Filip. W notce promującej publikację Instytut poinformował, że jest ona prawdopodobnie pierwszą w kraju monografią poświęconą dziejom jednostki MO w konkretnej miejscowości i należy do nielicznych prac dotyczących historii Milicji Obywatelskiej.



"Rzeczywiście niewiele jest książek opowiadających o milicji. Można spotkać publikacje poświęcone działalności tej formacji w latach 50. czy 80. XX wieku, ale niemal białą plamą jest historia MO w drugiej połowie lat 40., czyli w czasach, kiedy powstawała" - powiedział PAP Filip.



Wydana przez IPN książka jego autorstwa liczy prawie 300 stron i nosi tytuł "Milicja Obywatelska w Sopocie w latach 1945-1949". Na jej wstępie autor przedstawił ogólną sytuację, jaka panowała na Pomorzu, w tym w Sopocie w czasie, gdy Armia Czerwona wyzwalała te tereny spod okupacji niemieckiej. Na tym tle pokazany został proces powstawania MO w Sopocie i scharakteryzowana jej działalność.



"Nadzorowanie oczyszczania miasta ze zwłok, zarówno ludzi, jak i zwierząt; kontrola nad porządkowaniem Sopotu; zwalczanie przestępczości, w której duży udział mieli Rosjanie dopuszczający się kradzieży czy gwałtów; pomoc w wysiedlaniu Niemców oraz zabezpieczanie obiektów, w których miały swoje siedziby ważne urzędy - takie m.in. zadania pełnili ówcześni milicjanci" - wyliczył Filip.



Oprócz opisu zadań, jakie powierzano funkcjonariuszom, historyk opowiada też w swojej książce o umundurowaniu czy uzbrojeniu milicjantów. Filip zbadał też i opisał wykształcenie, wysokość płac funkcjonariuszy, ich wyżywienie i warunki, w jakich mieszkali. "Jeśli krótko scharakteryzować ówczesnych milicjantów, to można o nich powiedzieć, że byli biednie ubrani i źle opłacani. Zdarzali się wśród nich alkoholicy, szabrownicy czy gwałciciele" - opowiedział Filip.



Osobny rozdział książki został poświęcony formacji pomocniczej MO, czyli Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej. Publikacja zawiera także archiwalne i współczesne fotografie przedstawiające kierowników sopockiej MO, siedziby jej jednostek oraz kopie dokumentów.



Jak wyjaśnił historyk, do zajęcia się tematem sopockiej milicji, natchnęła go kronika MO w województwie gdańskim. "Były w niej wzmianki związane z powołaniem MO w wielu miejscach na Pomorzu, nie natrafiłem jednak na żadną wzmiankę o postaniu tej formacji w Sopocie, postanowiłem więc sam rzecz zbadać" - powiedział PAP Filip.



Historyk przez kilka lat prowadził szeroką kwerendę m.in. w archiwach IPN w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie, a także w Archiwum Państwowym w Gdańsku i jego oddziale w Gdyni oraz Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie. Filip zebrał też relacje świadków i zapoznał się z dostępną literaturą, w tym czasopismami milicyjnymi.



Promocja książki zaplanowana jest na piątek 20 stycznia w Muzeum Sopotu. (PAP)



aks/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a