Przygotowania do obchodów 93. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Oficjalne uroczystości zaplanowane w Poznaniu 27 grudnia rozpoczną się od składania kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, później zebrani przemaszerują do poznańskiej Fary na mszę świętą.



Po mszy na Placu Wolności grupy rekonstrukcji historycznej zaaranżują polowy obóz powstańczy, w którym można będzie przyjrzeć się szkoleniom z musztry czy wysyłanym i przyjmowanym patrolom.



Na placu stanie też kontener edukacyjny, a w nim stylizowany na epokę pokój, z którego okien poznaniacy będą mogli oglądać działania powstańców na ulicach miasta.



Na wystawie prezentowana będzie archiwalna audycja radiowa z 1958 roku ze wspomnieniami bohaterów powstania w tym pierwszego głównodowodzącego – generała Stanisława Taczaka. Wystawę będzie można oglądać do 30 grudnia.



Przez cały wieczór po poznańskim starym mieście będą poruszały się patrole wojskowe (polskie i niemieckie) w mundurach, zachęcając spacerujących do odwiedzenia obozowiska na Placu Wolności.



Część uroczystości rocznicowych odbędzie się w Warszawie.



"28 grudnia planujemy uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem licznej grupy uczestników z Poznania i poznaniaków, którzy mieszkają w Warszawie" - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.



Akcja promocyjna warszawskich obchodów zostanie przeprowadzona w m.in. w pociągach warszawskiego metra.



Samorząd Województwa przygotował w tym roku też strategiczną grę planszową „Powstanie Wielkopolskie” oraz kolekcjonerską metalową figurkę gen. Stanisława Taczaka. „Będziemy w kolejnych latach powiększać tę kolekcję figurek osób zasłużonych dla powstania” – dodał Woźniak.



Stanisław Taczak urodził się w Mieszkowie koło Jarocina (wielkopolskie). Jako poborowy służył w szeregach armii kajzerowskiej. W czasie I wojny światowej (1914-1918) dosłużył się stopnia kapitana. W grudniu 1918 roku w Poznaniu Wojciech Korfanty złożył mu propozycję objęcia stanowiska naczelnego dowódcy.



Taczak objął dowództwo zastrzegając, że poprowadzi oddziały powstańcze do czasu przybycia oficera wyższego stopniem, który obejmie dowództwo i będzie przygotowany do kierowania rozwijającymi się wojskami powstańczymi (co nastąpiło 16 stycznia 1919 roku, z chwilą przyjazdu gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego).



Największą zasługą majora Taczaka było przygotowanie podwalin pod struktury przyszłej Armii Wielkopolskiej.


Taczak zmarł 15 lat po wojnie. Pochowany początkowo w Malborku, został następnie przeniesiony do Poznania na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan.



Oficjalne obchody poprzedzi w poniedziałek tradycyjna inscenizacja przyjazdu Jana Ignacego Paderewskiego do Poznania. Przyjazd polskiego kompozytora i męża stanu było bezpośrednią przyczyną wybuchu Powstania Wielkopolskiego.



Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Był to na ziemiach polskich jedyny zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem. (PAP)



kpr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17