Przegląd "Kogo kręci kino historyczne" w Hamburgu

Przegląd, który po raz pierwszy odbędzie się poza granicami Polski, w hamburskim Metropolis Kino, organizuje Europejska Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z Muzeum Historii Polski i Konsulatem RP w Hamburgu.



Edycja hamburska przeglądu poświęcona jest tematyce totalitaryzmu. Większość filmów pochodzi z ostatnich dwóch dekad. Jak podkreślają organizatorzy, wyświetlone zostaną filmy, które mimo cenzury i ograniczeń politycznych przemycały trudne prawdy na temat zbrodni, przemocy i zniewolenia. Zaprezentowane zostaną obrazy polskie, niemieckie, czeskie i węgierskie. Każdy pokaz będzie powiązany z dyskusją z twórcami lub historykami.



29 października przegląd otworzy rozmowa z reżyserem filmu "Przesłuchanie" Ryszardem Bugajskim i pokaz obrazu. Goście cyklu w tym dniu będą mogli także obejrzeć film niemieckiego reżysera Dennisa Gansela "Napola – Elite fuer den Fuehrer" ("Fabryka zła").



Drugi dzień przeglądu rozpocznie rozmowa z węgierskim historykiem Krisztianem Ungvarym. Później zaplanowano pokazy filmów "Das fuenfte Siegel" ("Piąta pieczęć") Zoltana Fabri, "Buerger Havel" ("Obywatel Havel") Miroslava Janka, Pavla Koutecky'ego oraz ponownie "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego.



W ostatnim dniu cyklu odbędzie się godzinna dyskusja z udziałem Ryszarda Bugajskiego, Krisztiana Ungvary'ego oraz niemieckiego historyka prof. Hansa Heinninga Hahna. Potem zostaną wyświetlone obrazy "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego i ponownie "Napola – Elite fuer den Fuehrer" ("Fabryka zła").



Przegląd "Kogo kręci kino historyczne?" organizowany jest po raz siódmy. W tym roku w maju filmy z krajów Europy Środkowej i Wschodniej mogli już oglądać widzowie we Wrocławiu. Więcej informacji o przeglądzie jest dostępnych na stronie www.kino.muzhp.pl oraz www.metropoliskino.de. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a