Przedstawiciel USA pierwszy raz na uroczystości rocznicowej w Nagasaki

"Wzywamy prezydenta USA Baracka Obamę, by zademonstrował, iż dąży do +świata bez broni nuklearnej+, by nie rozczarował ludzi żyjących zarówno w zbombardowanych miastach, jak i na całym świecie" - oświadczył burmistrz Nagasaki Tomihisa Taue.



Zaapelował także do USA i Rosji, by nie wycofywały się z tegorocznych zobowiązań dotyczących redukcji broni nuklearnej. "W ostatnim czasie nie zaobserwowano istotnego postępu" - zauważył Taue.



Wcześniej wysłannik rządu USA powiedział, że "Japonia i Stany Zjednoczone mają wspólną wizję świata wolnego od broni nuklearnej, więc ważne jest, aby połączyły wysiłki na rzecz jej realizacji".



Burmistrz Nagasaki w swoim przemówieniu wezwał również m.in. do zmiany japońskiej polityki energetycznej. "Byliśmy zdumieni jak tragicznie rozwijał się kryzys w elektrowni Fukushima Daiichi, zapoczątkowany przez marcowe trzęsienie ziemi i tsunami - powiedział Taue. - Konieczne jest, aby promować rozwój odnawialnych źródeł energii, zamiast energii nuklearnej".



Premier Japonii Naoto Kan, który również brał udział w uroczystości, zobowiązał się do zrewidowania od podstaw krajowej polityki energetycznej. Podobnie jak podczas sobotniej ceremonii w Hiroszimie zapewnił o intencji stworzenia "społeczeństwa, które nie będzie zależne od energii nuklearnej".



Wtorkowe uroczystości w Parku Pokoju w Nagasaki zgromadziły ok. 6 tys. osób, w tym przedstawicieli rekordowo dużej liczby 44 państw.



Obecność amerykańskiego wysłannika wywołała dość chłodną reakcję wśród uczestników uroczystości.



"Jaki jest sens, aby przyjeżdżał po 66 latach?" - pytała 60-letnia Katsumi Matsuo, przebywająca gościnnie w Nagasaki. "Nie proszę go o to, aby przeprosił, ale mam nadzieję, że broń atomowa nigdy więcej nie będzie użyta" - powiedziała z kolei 78-letnia kobieta, córka ofiary bombardowania. "Przyjazd tu zajął amerykańskiemu przedstawicielowi 66 lat. Japonia musi bardziej popracować nad przekazywaniem swoich doświadczeń" - skomentowała 69-letnia Hideko Aoyama, której bliscy zginęli w ataku.



6 sierpnia 1945 roku, na krótko przed zakończeniem drugiej wojny światowej, Amerykanie zrzucili pierwszą bombę atomową na Hiroszimę. Trzy dni później nastąpił drugi i ostatni w historii jądrowy atak - na Nagasaki. Wówczas życie straciło ponad 70 tysięcy ludzi, a kolejnych 75 tysięcy zostało rannych. Do dziś jednak w Japonii umierają ludzie na skutek choroby popromiennej.(PAP)



der/ keb/ ap/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a