Prezydent: Solidarność jest sztandarem wolnej Polski
"Te wspaniałe tablice są ważną pamiątką dla całej Polski. Warto je obejrzeć i warto je przeżyć" - powiedział prezydent, który wystawę "21 x TAK" otworzył w warszawskiej Galerii Kordegarda.
Według prezydenta, Porozumienia Sierpniowe powinny oddziaływać na polski styl uprawiania polityki. "Mam nadzieję, że wróci dobra tradycja, że więcej jest zdolności do porozumiewania się, a nie do rozwiązań siłowych czy bezwzględnej walki na wyniszczenie" - powiedział prezydent.
Wystawa "21 x TAK" prezentuje oryginalne tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Tablice znajdują się na co dzień w zasobach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ekspozycja w Warszawie prezentuje również zdjęcia archiwalne z sierpnia 1980 r.
Tablice z 21 postulatami strajkowymi w 2003 r. zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO "Pamięć Świata" jako jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku oraz świadectwo wydarzeń mających przełomowy wpływ na zmiany polityczne, ustrojowe i gospodarcze państw ówczesnego bloku komunistycznego. Postulaty zostały spisane ołówkiem i czerwoną olejną farbą na dwóch płytach ze sklejki. Spisali je w pierwszych dniach strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. działacze Ruchu Młodej Polski - Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wspominał o nim w swym wystąpieniu prezydent Komorowski.
Po zakończeniu strajku tablice przeniesiono do siedziby Solidarności w Gdańsku. W 1981 r. władze związku przekazały tablice Centralnemu Muzeum Morskiemu z przeznaczeniem na wystawę poświęconą I rocznicy Sierpnia 1980 r. Jednocześnie dyrekcja muzeum zdecydowała o wykonaniu kopii tablic.
W chwili ogłoszenia stanu wojennego eksponowane na wystawie kopie tablic zostały skonfiskowane przez funkcjonariuszy SB i zaginęły. Oryginalne tablice zabezpieczono w Centralnym Muzeum Morskim, a następnie wywieziono i ukryto na strychu domu konserwatora zabytków Wiesława Urbańskiego, gdzie przetrwały stan wojenny i okres przemian ustrojowych, by w 1996 r. ponownie znaleźć się w muzeum.
Wystawa, którą otworzył prezydent Komorowski, będzie otwarta do 4 września. W jej zorganizowaniu pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejskie Centrum Solidarności.
W ramach obchodów 31. rocznicy powstania Solidarności prezydent złożył wcześniej kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, a także wręczył w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe działaczom opozycji demokratycznej w PRL, m.in. Zbigniewowi Bujakowi, Józefowi Piniorowi i Stefanowi Bratkowskiemu. Wieczorem w Belwederze zaplanowano także koncert nawiązujący do Przeglądu Piosenki Prawdziwej z 1981 r.; podczas koncertu prezydent wręczy odznaczenia państwowe twórcom zasłużonym dla polskiej kultury.
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu. (PAP)
nno/ aks/ ls/ mag/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17