Prezydent Peres otworzył muzeum żydowskie w Moskwie

Placówka powstała w starej zajezdni autobusowej, projektu słynnego awangardowego architekta Konstantina Mielnikowa z 1926 roku.



"To ważne historyczne świadectwo potęgi człowieka, ale i jego małości" - powiedział 89-letni izraelski prezydent, podkreślając, że muzeum takie, jak to w Moskwie, nie istnieje nigdzie indziej.



"To moment bardzo poruszający dla mojego narodu, mojego kraju i dla mnie" - podkreślił Peres w przemówieniu w obecności przedstawicieli społeczności rosyjskich Żydów, m.in. oligarchy Romana Abramowicza.



Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odczytał oświadczenie prezydenta Władimira Putina, w którym ten "wyraził przekonanie, że muzeum będzie miejscem dialogu i będzie służyć porozumieniu między narodami". "Wszelkie próby zrewidowania zasług naszego kraju w zwycięstwie w II wojnie światowej lub negowania Holokaustu są nie tylko cynicznym kłamstwem, lecz także przejawem zapomnienia historii" - zaznaczył Putin.



Peres, który przyszedł na świat w Wiszniewie, w Polsce (dzisiaj Białoruś), a w latach 30. wyemigrował wraz z rodziną do Palestyny, wspominał, że jego rodzice mówili w jidysz, po hebrajsku i rosyjsku, a jego matka śpiewała rosyjskie piosenki.



Budynek muzeum rosyjskie władze pod koniec lat 90. przekazały społeczności żydowskiej. Do ubiegłego roku mieściła się tam galeria sztuki współczesnej "Garaż" Darii Żukowej, partnerki życiowej Abramowicza.



W czasie czwartkowego spotkania obu prezydentów rozmowy skoncentrowały się na powiązaniach gospodarczych Izraela i Rosji oraz obecnych kryzysach międzynarodowych. (PAP)



ksaj/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17