Prezydent o słowach Obamy: nie odzwierciedlają jego poglądów

Jak powiedział, napisał w środę rano i przesłał Obamie osobisty list. "Liczę na to, że nie licytując się na ostrość sformułowań, list ten spowoduje odpowiedni efekt. Liczę na wspólne poprawienie tego nieszczęsnego błędu" - powiedział prezydent. "Jestem przekonany, że każda pomyłka, każdy błąd jest do naprawienia, jeśli zostanie odpowiednio przemyślany" - podkreślił.



Prezydent mówił, że jest również przekonany, że "każdy rozpoznany i przemyślany błąd może nas do siebie nawzajem zbliżać”. „I odwrotnie. To, co jest naznaczone tylko bólem i żalem, pretensjami, na ogół od siebie ludzi oddala" - dodał.



"Razem możemy zrobić bardzo wiele, możemy także zmniejszyć ryzyko na przyszłość pojawienia się bolesnych dla nas terminów, określeń nie mających nic wspólnego z prawdą, ale budujących współczesną opinię, nie tylko o historycznej, ale także o współczesnej Polsce" - powiedział Komorowski.



Prezydent w środowym oświadczeniu zaznaczył: "niesprawiedliwe, bolesne dla nas wszystkich słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych o polskim obozie śmierci w moim przekonaniu nie odzwierciedlają ani poglądów, ani zamysłów naszego amerykańskiego przyjaciela".



Wyraził opinię, że świadczy o tym szerszy kontekst, czyli przyznanie pośmiertnie najwyższego cywilnego odznaczenia amerykańskiego Janowi Karskiemu. Obama we wtorek użył określenia „polski obóz śmierci" podczas uroczystości pośmiertnego uhonorowania Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności.



Komorowski przypomniał, że Karski był wysłannikiem polskiego państwa podziemnego, był więc "częścią polskich starań i działań na rzecz wstrząśnięcia sercami, umysłami ówczesnego świata ludzi wolnych, świata Zachodu" w obliczu zagłady Żydów w Europie i Żydów na ziemiach polskich.



"W obliczu zagłady żydowskiej dokonywanej przez okupanta hitlerowskiego na polskich ziemiach okupowanych" - podkreślił prezydent.



Dlatego - jak mówił - amerykańska inicjatywa, wola odznaczenia Karskiego jest w Polsce bardzo ceniona. "Cenimy sobie jako kolejny krok ku poznaniu i ku pełnemu opowiedzeniu naszej polskiej historii o tamtych strasznych czasach, opowiedzeniu również historii zagłady Żydów na naszych polskich ziemiach wtedy okupowanych przez niemieckiego najeźdźcę" - powiedział Komorowski.



Prezydent zwrócił uwagę, że w środę padło wiele słów w tej sprawie; były liczne oświadczenia i komentarze. Jak ocenił, niektóre z tych wypowiedzi "są ewidentnie skierowane raczej do polskiej opinii publicznej niż amerykańskiej". Mówił, że w niektórych z nich można znaleźć "ślady nieomal bezpośredniego zaangażowania w rozpoczynającą się już kampanię wyborczą w Stanach Zjednoczonych".



"Trzeba więc zrozumieć, trzeba więc większego zrozumienia faktu, że sami sobie - my tu, w Polsce - nie mamy do czego przekonywać. Bo w Polsce wiemy dobrze, że termin +polskie obozy śmierci+ czy +polskie obozy zagłady+ jest tyle samo bolesny dla nas i niesprawiedliwy, co po prostu nieprawdziwy" - powiedział Komorowski.



Prezydent zaznaczył, że należy przekonywać tych, którzy takich terminów w dalszym ciągu używają. "Należy przekonywać i podejmować działania wymierzone w stronę tych, z którymi nasze życie pozwoliło zbudować jakieś bliższe relacje, w różnych obszarach: w kulturze, w nauce, w biznesie, w mediach - także w polityce" - mówił prezydent.



Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek pytana przez PAP o to, czy treść listu Bronisława Komorowskiego do Obamy zostanie ujawniona, odpowiedziała, że prezydent przedstawił swoje stanowisko podczas briefingu prasowego w Belwederze.



"Jeżeli zaś chodzi o dokładną treść listu, został on wystosowany drogą dyplomatyczną i w związku z tym muszą zostać zachowane wszelkie procedury z nią związane" - podkreśliła. (PAP)



sdd/ hgt/ son/ gma/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    To chyba oczywiste :roll: Obama tyle wie o Polsce, co Polak o historii Stanów Zjednoczonych. Dlatego jak zostanę prezydentem RP będę Wam opowiadał o obozach dla Japończyków internowanych na terenie U.S.A. A najśmieszniejsze będzie to że ambasada tego kraju w Polsce, nie będzie mogła zdementować tej informacji :lol:

  • Bati napisał:

    Obozy koncentracyjne Niemcy budowali przecież nie tylko w Polsce, ale również we Francjii, Holandii, Łotwie, Litwie czy Czechosłowacji.Czy ktoś słyszał o holenderskim czy francuskim obozie zagłady. Pytanie raczej retoryczne.Nie chcę wywoływać niepotrzebnych spięć i awantur na forum, ale czy trochę sami nie jesteśmy sobie winni ?

  • de Villars napisał:

    Być może przez brak zdecydowanych reakcji na słowa o polskich obozach - być może po części tak. Dziwne tylko, że jakoś nikomu nie przychodzi na myśl mówić o innych obozach - np. ukraińskich skoro często gęsto ich załogi stanowili Ukraińcy. Czemu się tak uwzięto na Polskę?

  • marek8888 napisał:

    Tak naprawdę to po prostu grupa starszych pańow z innej epoki nie umie tych dość drażliwych gaf wykorzystywać na polską korzyść...:( MOże wreszcie czas odsunąć "akademików" od dziedziny, którą winni badać jedynie historycznie a nie praktykować na żywo? Może nestorzy polskiej dyplomacji nie chcą tego widzieć ale na spotkaniach z nimi gdzie prezentują to jak powinna wyglądac polska polityka zagraniczna młodziż ledwo maskuje śmiech... :( Pozdrawiam

  • de Villars napisał:

    No to może wskażesz, jak te gafy wykorzystywać na naszą korzyść?

  • marek8888 napisał:

    Może wystarczy przyjrzeć się metodom ot choćby dla przykładu Irlandczyków czy Żydów? :) Mało hałasu za to dość dużo konkretnych korzystnych dla tych krajów decyzji pozyskanych w ramach zadośuczynienia :) czy pomocy :) czy jak tam to nazwał... Co możemy zyskać czepiając się wedle wszelkiego prawdopodobieństwa będącego wynikiem pewnego uproszczenia a nie złej woli przymiotnika ? A potem się dziwujemy, że mało kto lubi takich oryginałów :) Toć , żeby sie odezwać trzeba ukończyć UW czy UJ? :) Pozdrawiam

  • de Villars napisał:

    Ale konkretnie - co takiego robią np. Irlandczycy? Bo ja nie wiem, naprawdę nie mam zielonego pojęcia.

  • marek8888 napisał:

    Chodzi o mistrzowskie wręcz rozgrywki w Kongresie, Senacie i w ramach bardzo sprytnie przygotowanych kampanii medialnych uderzających w kampanię prezydencką głównych faworytów... Jezeli interesują cię szczegóły polecam sięgnąć do anglojęzycznej literatury na temat np. kulisów przystąpienia do wojny Ameryki w I Wojnie... Np. mało znane i rozpropagowane w naszym dalekim kraju są okoliczności tego dlaczego tak późno się na to zdecydowała i jak to w szczegółach wyglądało... Moim zdaniem to bardzo pouczający przykład jak w białych rekawiczkach - bez polonijnego hałasu a grając na amerykańskich emocjach można skutecznie osiągać swoje cele w USA... Pozdrawiam

  • de Villars napisał:

    Mógłbyś coś o tym napisać?



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a