Prezydent Komorowski w Katowicach w rocznicę wybuchu II wojny
Powiedział, że należy oddać hołd tym, którzy mieli odwagę i determinację w walce o wolność Polski i w walce o polski Śląsk.
Pod Wieżą Spadochronową – jednym z najważniejszych symboli drugiej wojny - w Katowicach zgromadziło się w czwartek ok. tysiąca harcerzy, uczniów klas wojskowych i policyjnych.
Obrona ok. 50-metrowej stalowej wieży w katowickim Parku Kościuszki to najbardziej znany epizod katowickiego września 1939 roku. Opisał ją w wydanej w 1947 r. powieści pt. "Wieża Spadochronowa" Kazimierz Gołba. Zgodnie z relacją autora, 4 września, gdy Niemcy przełamali linię obrony, na drodze do centrum Katowic stanęła im garstka harcerzy na Wieży Spadochronowej. Harcerze w wieku od 12 do 20 lat bronili się, a ich ciała Niemcy mieli potem zrzucić z wieży.
Prezydent Bronisław Komorowski w trakcie uroczystego apelu Wieżę Spadochronową nazwał miejscem "uświęconym harcerską krwią".
„Trzeba pamiętać o tej dramatycznej obronie, trzeba pamiętać o ludziach, którzy w sytuacji beznadziejnej dali swoją postawą, swoją walką, ten szczególny wymiar harcerskiej myśli, że wszystko to Polska” – powiedział prezydent.
Dodał, że chciałby „w tym szczególnym miejscu i szczególnym dniu, jakim jest rocznica wybuchu wojny, tej strasznej wojny 39 roku, pochylić nisko czoło przed tymi, którzy mieli odwagę i mieli determinację w walce o wolność Polski do końca i walce o polski Śląsk do końca”.
Zdaniem prezydenta "to jest szczególnie ważne wtedy, kiedy niektórzy podają w wątpliwość patriotyzm polski Ślązaków albo niektórzy gdzieś tracą swoją świadomość pomiędzy Oberschlesien a Górnym Śląskiem". "I jest szczególnie ważne, abyśmy wszyscy potrafili odwoływać się do tej tradycji, której symbolem jest Wieża Spadochronowa, i harcerze, i powstańcy śląscy, którzy tu walczyli o polski Śląsk w 39 roku" - zaznaczył.
Prezydent Katowic Piotr Uszok powiedział PAP, że „te słowa były bardzo potrzebne” i "zostały dobrze przyjęte" przez wielu uczestników tego spotkania. Ocenił je jako „znaczące słowa w znaczącym miejscu”. Dodał, że słowa prezydenta Komorowskiego zostaną „na długo zapamiętane”.
Pod Wieżę Spadochronową prezydent przybył wraz z małżonką Anną Komorowską.
Pod koniec uroczystości harcerze wraz z parą prezydencką utworzyli krąg, trzymając się za ręce. Zrobili sobie także wspólne zdjęcie.
W ramach wizyty w województwie śląskim Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Słotwinie oraz w obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowanych w Węgierskiej Górce i Katowicach. (PAP)
ktp/ abe/ gma/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17