Prezydent Komorowski odsłonił w Neapolu tablicę Herlinga-Grudzińskiego

Tablica znajduje się na fasadzie Villa Ruffo, domu, w którym Herling-Grudziński mieszkał i pracował w latach 1955-2000. Wcześniej dom ten związany był z włoskim filozofem Benedetto Croce. Córka Croce, Lidia, była żoną polskiego pisarza.



„Coś się dopełnia po tylu latach życia ojca w tym domu, w Neapolu” – powiedziała dziennikarzom córka Herlinga-Grudzińskiego, Marta Herling. Jak podkreśliła, jej ojciec był „pisarzem polskim żyjącym w Neapolu”.



„Sądzę, że przewodniki turystyczne w Polsce dotyczące Włoch muszą być uzupełnione o Villa Ruffo w Neapolu. Ojciec bardzo lubił to miasto, mówił, że jest trudne, ale wspaniałe. To miasto może teraz stać się małą Polską” – dodała Herling.



Komorowski podkreślił z kolei, że chce oddać hołd „postaci niezwykłej – żołnierzowi, tułaczowi, pisarzowi, emigrantowi”. Jak mówił prezydent, Herling-Grudziński „był człowiekiem nieugięcie trwającym przy polskich marzeniach o wolności”. „Te marzenia mają to do siebie, że nigdy w pełni się nie realizują, ale bez tych marzeń nie ma nawet ograniczonych efektów” - powiedział Komorowski.



„Dzisiaj, kiedy cieszymy się wolną Polską, kiedy cieszymy się normalnością, cieszymy się przezwyciężeniem tego strasznego czasu totalitaryzmu komunistycznego i nazistowskiego, możemy z wdzięcznością myśleć o takich ludziach jak Herling-Grudziński, możemy z ufnością myśleć o tym, że opisany ten inny, zły świat, został za nami, ale zostały także doświadczenia, które każą myśleć z troską o przyszłości” – mówił Komorowski o autorze "Innego świata" - książki o okrucieństwie sowieckich łagrów.



Wyraził wdzięczność, że w uroczystości wzięli udział prezydenci Włoch i Niemiec – Giorgio Napolitano i Joachim Gauck, „trzej prezydenci krajów, które w różny sposób i na różnych zasadach, ale mają za sobą doświadczenia przezwyciężonego totalitaryzmu”. „To także jest sygnał o niezwykłości twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego” – zaznaczył Komorowski.



Jego zdaniem „do rangi symbolu urasta” to, że Villa Ruffo przypomina o "oporze przeciwko totalitaryzmowi, przeciwko złemu światu”, ponieważ ten dom związany jest też z Benedetto Croce, filozofem, który opierał się włoskiemu faszyzmowi.



Prezydent Włoch zauważył, że Herling-Grudziński „nawet jeśli opuścił swój kraj, (...) był związany z ziemią, narodem i kulturą” polską. „Ale był także związany z Włochami, szczególnie z językiem, który jak podkreślał, coraz bardziej go fascynował” – dodał Napolitano.



z Neapolu Agnieszka Szymańska (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a