Premier Irlandii po raz pierwszy uczestniczył w obchodach Dnia Pamięci

W. Brytania obchodziła Dzień Pamięci (Remembrance Day) o żołnierzach poległych w konfliktach zbrojnych, w szczególności w dwóch światowych wojnach. Święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę po 11 listopada, chyba, że tak jak w br. niedziela przypada akurat tego dnia. W Irlandii te obchody wciąż są kontrowersyjne z uwagi na nadużycia, jakich brytyjscy żołnierze dopuszczali się w Irlandii Północnej i podczas brytyjskich rządów w Irlandii przed niepodległością.



Irlandzki premier Enda Kenny przybył do Enniskillen w Irlandii Północnej na obchody 25. rocznicy zamachu, dokonanego tam w Dzień Pamięci przez Irlandzką Armię Republikańską (IRA). Zginęło wtedy 12 osób.



Kenny stał przez chwilę w milczeniu z pochyloną głową, po czym złożył wieniec laurowy pod pomnikiem ofiar wojny, znajdującym się w pobliżu miejsca, w którym w 1987 roku wybuchła bomba podłożona przez IRA.



Dla Brytyjczyków symbolem Dnia Pamięci jest czerwony mak, wpięty w butonierkę. Irlandzki premier nie nosił tego symbolu.



Reuters przypomina, że rok temu pierwszą wizytę w niepodległej Irlandii złożyła Elżbieta II. W Ogrodzie Pamięci w Dublinie złożyła wieniec, oddając cześć Irlandczykom, którzy polegli w walce o wyzwolenie spod panowania brytyjskiego.



Wicepremier Irlandii Eamon Gilmore jako pierwszy członek irlandzkiego rządu wziął w niedzielę udział w obchodach Dnia Pamięci w Belfaście. Dziesiątki tysięcy irlandzkich żołnierzy walczyły w siłach brytyjskich w obu wojnach światowych.



Reuters zwraca uwagę, że stosunki między Irlandią a W. Brytanią są "najcieplejsze od dziesięcioleci" i wskazuje, że w okresie ponad 30 lat przemocy w Irlandii Północnej udział któregoś z irlandzkich przywódców w obchodach Dnia Pamięci byłby nie do pomyślenia.(PAP)



az/kar/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17