Premier Donald Tusk powołał członków Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej
Międzynarodowa Rada Oświęcimska jest organem opiniodawczo-doradczym szefa rządu w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego niemieckiego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w obecnych granicach Polski. Członkowie rady to autorytety i wybitni znawcy problematyki II wojny światowej, obozów koncentracyjnych i Holokaustu.
Spotkaniu przewodniczył powołany na kolejną kadencję dotychczasowy szef MRO Władysław Bartoszewski, nowymi wiceprzewodniczącymi zostali: Barbara Engelking i Avner Shalev, a sekretarzem Rady ponownie wybrany został Marek Zając.
"To wymaga niezwykłej determinacji, by w dzisiejszych czasach skłaniać ludzi we wszystkich krajach świata, by pamiętali o tym, o czym być może wszyscy najchętniej by zapomnieli. Okropności II wojny światowej, szczególnie koszmar obozów koncentracyjnych i zagłada Żydów, to są sprawy, które nadal nie mieszczą się w głowach i sercach ludzi. Dlatego tak ważna jest wasza praca" - powiedział premier, cytowany w komunikacie CIR przesłanym PAP.
Szef rządu, wręczając nominacje, dodał, że obecnie "mamy poczucie wielorakiej odpowiedzialności i wielorakich zobowiązań wobec tej sprawy".
Premier podziękował również przewodniczącemu Rady Władysławowi Bartoszewskiemu. "Profesor jest również pomysłodawcą i inicjatorem akcji mającej na celu trwałe zabezpieczenie finansowe dla starań Rady Oświęcimskiej. Ta jego inicjatywa, którą wsparłem ze wszystkich sił, przyniosła już pierwsze efekty - podkreślił Donald Tusk" - czytamy w komunikacie CIR.
Tusk, zwracając się do członków Rady, życzył im odwagi, determinacji oraz przyjaciół w ciężkiej pracy. "Na pewno tych przyjaciół w Polsce nie brakuje" - ocenił premier.
Rada powoływana jest na sześć lat. Od początku przewodniczy jej Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Władysław Bartoszewski, były więzień KL Auschwitz, współtwórca "Żegoty", historyk. Międzynarodowa Rada Oświęcimska składa się z 25 osób. W kadencji 2012-2018 pochodzą one z Polski, Francji, Izraela, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Rosji.
Rada składa się z osób reprezentujących byłych więźniów KL Auschwitz, środowiska żydowskie i romskie, organizacje oraz placówki naukowe i badawcze, jak również przedstawicieli Kościoła katolickiego i historyków. Są to eksperci z różnych dziedzin związanych z tematyką prac Rady.
Według informacji podanej na stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, oprócz Bartoszewskiego, Wujca, Engelking, Shaleva i Zająca w skład Rady zostali powołani: Kazimierz Albin, Sarah Bloomfield, Piotr Cywiński, ks. Manfred Deselaers, Havi Dreyfus, rabin Irving Greenberg, Israel Gutman, David Harris, Christoph Heubner, Roman Kent, Serge Klarsfeld, Ronald Lauder, Paweł Machcewicz, Agnieszka Magdziak-Miszewska, Richard Prasquier, Arsenij Rogiński, Romani Rose, bp Grzegorz Ryś, Kalman Sultanik oraz Marian Turski. (PAP)
agy/ mok/ mow/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17