Prehistoryczny szkielet sprzed 10 tysięcy lat został skradziony ze stanowiska w Meksyku

Archeolodzy badający naturalną studnię w skale wapiennej, tzw. cenote, znajdującą się koło miejscowości Tulum na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Jukatańskiego w stanie Quintana Roo w Meksyku, odkryli na jej dnie dwa prehistoryczne ludzkie szkielety sprzed około 10 tysięcy lat.



W Tulum znajdują się pozostałości miasta Majów, które pełniło funkcję głównego portu nad Morzem Karaibskim dla Coba - wielkiego ośrodka Majów położonego w głębi lądu.



Pierwszy szkielet, nazwany przez naukowców Młodzieńcem z Chan Hol, został odnaleziony w 2006 roku i wydobyty na powierzchnię. Odkrycia drugiego szkieletu, któremu nadano miano Drugiego Młodzieńca z Chan Hol, dokonano w 2010 roku, ale znalezisko pozostało na dnie studni, na głębokości 8 metrów pod powierzchnią wody.



Według ekspertów, obydwa ciała zostały złożone na dnie dzisiejszej studni w czasach, kiedy pozostawała ona jeszcze sucha, prawdopodobnie z powodu niższego poziomu morza.



W innych cenotes znajdujących się w tej części Jukatanu archeolodzy odnajdywali już ludzkie szczątki, które mogą pochodzić nawet sprzed 14 tysięcy lat, a w jaskiniach odkrywano pozostałości prehistorycznych słoni, wielkich leniwców i innych zwierząt, które mogły służyć pradawnym mieszkańcom półwyspu jako pożywienie.



Podczas ostatniej inspekcji przeprowadzonej na stanowisku archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku stwierdzili, że prehistoryczny szkielet został skradziony.



Naukowcy z Instytutu mają świadomość rosnącej liczby kradzieży artefaktów znajdujących się w cenotes, ale instytucja ta nie posiada odpowiednich środków, aby zapewnić właściwą ochronę dla setek naturalnych studni znajdujących się na obszarze Półwyspu Jukatańskiego. (PAP)



jot/ ula/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a