Pozostałości rzymskiego obozu odkryto w zachodnich Niemczech

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na stanowisku położonym nad rzeką Lippe w pobliżu miasta Olfen, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia w zachodnich Niemczech.



Według historyków, obóz mógł pomieścić 1000 legionistów i prawdopodobnie był bazą wypadową dla generała i konsula Druzusa Starszego (38-9 r. p.n.e.), który przeprowadził w latach 12-9 p.n.e. trzy zwycięskie kampanie w Germanii.



Zdaniem Wolfganga Kirscha, archeologa z zespołu naukowców, którzy zlokalizowali rzymski obóz, znalezisko jest wyjątkowym odkryciem dla badań obecności Rzymian na terenie dzisiejszej Westfalii, a odkryty obóz jest brakującym ogniwem łańcucha rzymskich granicznych fortyfikacji obronnych w zachodnich Niemczech.



Rzymski obóz był obsadzony załogą w latach 11-7 p.n.e., a jego rozmiary dorównywały powierzchni siedmiu boisk piłkarskich.



Archeolodzy odnaleźli na stanowisku pozostałości umocnień obronnych obozu, rzymskie monety oraz fragmenty wyrobów ceramicznych, a zdjęcia lotnicze ujawniły przebieg fosy okalającej cały obóz i jego kształt.



Jak poinformował dr Michael Rind, kierujący zespołem archeologów na stanowisku, wszystko wskazuje na to, że rzymskie pozostałości pod powierzchnią ziemi w dużej mierze pozostały nietknięte przez 2000 lat, co jest wielką rzadkością, a z punktu widzenia archeologów – sytuacją idealną do badań.



W 1911 r. w pobliżu Olfen odkryty został rzymski hełm z brązu, wskazujący na obecność starożytnych pozostałości w okolicy, ale położenie obozu Rzymian zostało ustalone dopiero po 100 latach.



Wg dr. M. Rinda, celem obecnych prac na stanowisku jest zabezpieczenie znaleziska, a planowane szczegółowe zbadanie rzymskich umocnień i instalacji przez archeologów może zająć wiele lat. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a