Pozostałości portu z okresu hellenistycznego odkryto w Izraelu

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych w mieście Akka nad Zatoką Hajfy w Zachodniej Galilei w północnej części Izraela.



Archeolodzy z Urzędu Starożytności Izraela badający okolice nabrzeża odkryli pozostałości starożytnego portu, w tym kamienne stanowiska cumownicze oraz pochylnię, pochodzące z okresu hellenistycznego, kiedy miasto nosiło nazwę Ptolemais.



Niektóre z kamieni cumowniczych posiadają wykute otwory, które – zdaniem naukowców – mogły służyć 2300 lat temu do mocowania drewnianych pali podczas wyciągania okrętów na brzeg po pochylni.



Według Kobi Sharvita, dyrektora Zespołu Archeologii Morskiej w Urzędzie Starożytności Izraela, odkryte na stanowisku stanowiska cumownicze były w starożytności częścią portu dla okrętów wojennych.



Po obu stronach pochylni znajdują się masywne kamienne ściany zbudowane na sposób fenicki, a powierzchnia pochylni o łagodnym spadku wyłożona jest płaskimi kamieniami na odcinku o długości 8 metrów i szerokości 5 metrów.



W warstwie mułu zalegającego dno portu archeolodzy odkryli tysiące fragmentów potłuczonych wyrobów ceramicznych oraz kilkadziesiąt naczyń zachowanych w całości, a także przedmioty z metalu.



Wstępna identyfikacja tych znalezisk wykazała, że wiele naczyń pochodzi z wysp Morza Egejskiego, w tym Rodos i Kos, a także z miast położonych wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, jak starożytne Knidos (dzisiejsze miasto Tekir w Turcji).



Archeolodzy odkryli też stosy obrobionych przez rzemieślników kamieni, pochodzących prawdopodobnie z dużych budynków lub innych budowli.



Zdaniem K. Sharvita, z tych ostatnich znalezisk wyłania się obraz celowego i systematycznego niszczenia urządzeń portowych, które miało miejsce w starożytności. Dalsze prace badawcze na stanowisku mogą przyczynić się ustalenia, czy zniszczeń dokonano w 312 r. p.n.e., kiedy Ptolemeusz - jeden z generałów Aleksandra Wielkiego - zajął miasto w trakcie trzeciej wojny diadochów (315-311 r. p.n.e.), czy też później – np. w 167 r. p.n.e. podczas powstania Machabeuszów w Judei (167-160 r. p.n.e.). (PAP)



jot/ ula/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17