Pozostałości najstarszej na świecie torby odkryto na stanowisku w Niemczech
Odkrycia dokonano na stanowisku w Profen niedaleko Lipska we wschodnich Niemczech, na obszarze nowej odkrywkowej kopalni węgla, która zostanie uruchomiona w 2015 r.
Jak poinformowała archeolog Zuzanna Friederich z Krajowego Biura Archeologii i Konserwacji Saksonii-Anhalt, na stanowisku odkryto neolityczny grób z okresu 2500-2200 r. p.n.e., a w nim ponad 100 psich zębów tej samej wielkości, ułożonych liniami w ścisły wzór.
Według archeologów, zęby ułożone ostrym końcem w jednym kierunku (do dołu) były prawdopodobnie dekoracją umocowaną na zewnętrznej klapie torby o kształcie zbliżonym do kwadratu.
Torba była prawdopodobnie wykonana ze skóry lub tkaniny, ale materiał ten leżąc w ziemi przez ponad 4200 lat uległ całkowitemu rozpadowi i z torby pozostały jedynie zęby z ozdoby jej klapy.
Według ekspertów, do wykonania odkrytej ozdoby na klapie torby potrzebne były zęby kilkudziesięciu zwierząt.
Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w Profen przed uruchomieniem kopalni odkryli jak dotąd ślady osadnictwa z okresu neolitu i epoki brązu, w tym ponad 300 grobów, setki kamiennych narzędzi, groty włóczni i fragmenty glinianych naczyń.
Wcześniej odkryto tu wiele artefaktów i pozostałości z późniejszych okresów, w tym grób kobiety z ok. 50 r. p.n.e. zawierający zestaw złotej biżuterii o łącznej wadze 0,5 kilograma.
Zdaniem Z. Friederich, nawet wśród tak bogatych znalezisk na stanowisku w Profen odkrycie pozostałości torby z epoki kamienia nabijanej zębami jest wyjątkowym wydarzeniem dla archeologów.
Wyniki badań archeologicznych na innych stanowiskach w regionie sugerują, że w epoce kamienia ludzie trzymali przy sobie dużą ilość psów, które prawdopodobnie traktowali nie tylko jako zwierzęta do obrony i towarzystwa, ale też jako inwentarz.
W wielu odkrytych w okolicy grobach z okresu neolitu odkryto dużą ilość ozdób wykonanych z kości psów, w tym ozdoby do włosów i naszyjniki, które były noszone zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.
Zdaniem Haralda Staueble, głównego archeologa Krajowego Biura Archeologii Saksonii, w okresie neolitu kości psów były chętnie wykorzystywane przez ludzi do produkcji ozdób, ale - jak zaznaczył naukowiec – nie składano przedmiotów zdobionych kośćmi do każdego grobu, lecz tylko w przypadku wyjątkowych pochówków. (PAP)
jot/ ula/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17