Poznański IPN szukał miejsc pochówku ofiar zbrodni komunizmu

IPN przeszukiwał w czwartek dwa obszary: w lesie w okolicach Gądek pod Poznaniem i na terenie byłego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu, gdzie obecnie mieści się szpital ginekologiczno-położniczy.



„Zebraliśmy materiał do analizy. W przypadku szpitala przy Niegolewskich musimy nasze wyniki porównać z prowadzonymi tam pracami budowlanymi czy tworzoną infrastrukturą, natomiast w lesie koło Gądek przeskanowaliśmy kilkaset metrów terenu i wyniki te są obiecujące” – powiedział PAP dr Szwagrzyk.



Wstępne wyniki badań będą znane w przyszłym tygodniu.



Teren, na którym w latach 40. i 50. XX wieku znajdował Miejski Urząd Bezpieczeństwa


Publicznego w Poznaniu, był już szczegółowo badany w 1991 roku. Podczas tamtych badań ekshumowano zwłoki kilkudziesięciu osób.



W lesie w okolicach Gądek badania prowadzono gdyż teren ten był często wymieniany w zeznaniach świadków i - jak powiedziała PAP naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu dr Agnieszka Łuczak - „istnieje powszechne przekonanie, że tam chowano ofiary komunistycznych represji”.



Georadar, którego używa się do poszukiwań, wskazuje naruszenia struktur ziemi, po analizie których można wskazać, gdzie powinny być przeprowadzone dalsze prace. Badania związane są z realizacją projektu dotyczącego poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego lat 1944-1956.(PAP)



kpr/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a