Poznań: Zawiązał się Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności

Komitet powstał z inicjatywy Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu (AKO) i Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Została ona zgłoszona 10 listopada 2011 roku podczas koncertu w auli uniwersyteckiej z okazji 93 rocznicy odzyskania niepodległości.



Komitet ma charakter pozapolityczny. "Chcemy skupiać wśród swoich członków osoby, którym idea niepodległości Polski jest bliska i droga i którzy chcą uhonorować tych, którzy jej wiernie służyli, nawet za cenę życia. Chcemy do realizacji pomysłu odbudowy pomnika pozyskać jak najszersze kręgi mieszkańców Poznania i Wielkopolski, a także Polaków nadal związanych emocjonalnie z naszym regionem" - powiedział PAP przewodniczący AKO prof. Stanisław Mikołajczak.



Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności współtworzy ponad 230 osób z różnych środowisk Poznania i Wielkopolski. Oprócz naukowców z AKO są to członkowie NSZZ Solidarność, kombatanci, politycy i artyści.



Komitet chce przy realizacji odbudowy pomnika współpracować z władzami państwowymi i samorządowymi Wielkopolski, zwłaszcza z władzami Miasta Poznania oraz z Metropolitą Poznańskim. Komitet zaapelował też do mieszkańców, samorządów i przedsiębiorców o finansowe wsparcie budowy Pomnika.



Pomnik Wdzięczności w Poznaniu zwany także pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Pomnikiem Chrystusa Króla to istniejący w latach 1932 - 1939 monument, będący wotum za odzyskaną niepodległość przez Polskę.



Usytuowany był na dzisiejszym Placu im. Adama Mickiewicza. Pomysł jego budowy pojawił się w 1920 r. na Zjeździe Katolickim w Poznaniu. W 1930 r. uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac budowlanych. Pomnik uroczyście odsłonięto 31 października 1932 r. Uroczystościom przewodniczył kardynał August Hlond, Prymas Polski, wzięły w nich udział tysiące poznaniaków.



Pomnik miał formę łuku triumfalnego. Od strony frontowej w środkowej wnęce znajdowała się odlana z brązu 4- metrowa figura Chrystusa Króla, autorstwa Marcina Rożka. Na pomniku były napisy: "Sacratissimo Cordi - Polonia Restituta" (Najświętszemu Sercu - Polska Wskrzeszona) oraz "Błogosław Panie naszej polskiej ziemi". (PAP)



kpr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17