Poznań: wręczono nagrody prezesa IPN "Świadek Historii"

Wyróżnienie jest inicjatywą tragicznie zmarłego prezesa IPN, prof. Janusza Kurtyki. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. represjonowani działacze podziemia w czasach PRL, nauczyciele historii i WOS z Leszna i Poznania oraz instytucje i stowarzyszenia popularyzujące historię w regionie.



Jak powiedziała PAP prezes wyróżnionego w czwartek Stowarzyszenia Poznański Czerwiec 56, Aleksandra Banasiak, obowiązkiem świadków historii jest przekazywanie wiedzy i doświadczeń innym – szczególnie młodzieży. „Byłam w wielu szkołach, zainteresowanie młodzieży historią jest bardzo duże. Kiedy mówię o Czerwcu, jest taka cisza na sali, nikt nawet nie szura butami. Jest więc nadzieja, że ci młodzi ludzie będą o Czerwcu wiedzieć i pamiętać” – powiedziała Banasiak.



Wyróżnienie odebrał też założyciel, redaktor, drukarz i kolporter podziemnego pisma „Solidarni”, działacz podziemnej struktury Porozumienie Prasowe Solidarność Zwycięży, a także wydawca i kolporter znaczków, cegiełek, przypinek i kaset - Paweł Kotlarski. „To jest nie tyle wyróżnienie, co potwierdzenie obowiązku dawania świadectwa. Każdy z nas robi to jak potrafi. To świadectwo kierowane jest w pierwszej kolejności do naszych rodzin, do środowisk, z których się wywodzimy. W czasach podziemnej Solidarności zajmowałem się wydawaniem gazet. Teraz ta moja pasja przejawia się w tym, że jestem współwłaścicielem lokalnego radia. Dbam, by w tym medium pojawiali się świadkowie minionych czasów, póki jeszcze są” – podkreślił Kotlarski.



Medalem uhonorowani zostali też: członek poakowskiej organizacji młodzieżowej „Pyton”, dowódca dywersyjnej organizacji „Młoda Polska” z lat 50., a także działacz Solidarności i KPN Henryk Ludwik Czarnecki; członek Solidarności, kolporter prasy i niezależnych publikacji Ryszard Białkowski; nauczycielka historii i WOS w I LO w Lesznie Aurelia Gancarz; oraz poznański nauczyciel historii w II i IV LO Jarosław Burchardt.



Nagrody otrzymali ponadto: represjonowani działacze solidarności Maria i Andrzej Perlakowie, Związek Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”, Wojewódzka Rada Związku Sybiraków Wielkopolska, Związek Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.



Nagroda Honorowa "Świadek historii" została ustanowiona w marcu 2009 przez prezesa IPN. Jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania dziejów narodu polskiego w poszczególnych regionach Polski. Wyróżnienie przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej. (PAP)



rpo/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17