Poznań: rozdano statuetki pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego

Akcja rozdawania statuetek miała rozbudzić wśród mieszkańców regionu zainteresowanie historią powstania wielkopolskiego.



„Realizujemy słowa marszałka Marka Woźniaka, który swego czasu powiedział, że będziemy konsekwentnie budować świadomość powstania nie tylko poprzez uroczyste obchody, ale też rozdając pamiątkowe statuetki czy poprzez organizowanie konkursów dla szkół, w których nagrodą jest strategiczna gra planszowa o powstaniu” – powiedziała w piątek PAP rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke.



Początkowo marszałek chciał rozdać chętnym 30 statuetek, jednak ze względu na duże zainteresowanie wydano kolejnych 70. Statuetka gen. Taczaka jest pierwszą z kolekcjonerskich figurek postaci ważnych dla powstania wielkopolskiego.



Stanisław Taczak urodził się w 1874 roku w Mieszkowie koło Jarocina (wielkopolskie). Jako poborowy służył w szeregach armii kajzerowskiej. W czasie I wojny światowej dosłużył się stopnia kapitana. W grudniu 1918 roku w Poznaniu Wojciech Korfanty złożył mu propozycję objęcia stanowiska naczelnego dowódcy.



Taczak objął dowództwo zastrzegając, że poprowadzi oddziały powstańcze do czasu przybycia oficera wyższego stopniem, który obejmie dowództwo i będzie przygotowany do kierowania rozwijającymi się wojskami powstańczymi, (co nastąpiło 16 stycznia 1919 roku, z chwilą przyjazdu gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego).



Największą zasługą majora Taczaka było przygotowanie podwalin pod struktury przyszłej Armii Wielkopolskiej.



Taczak zmarł w 1960 r. Pochowany początkowo w Malborku, został następnie przeniesiony do Poznania na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan.



W poniedziałek uczniowie wielkopolskich szkół będą mogli przystąpić do konkursu internetowego z wiedzy o powstaniu wielkopolskim. Pierwsze 500 szkół, które poprawnie rozwiążą test, otrzyma strategiczna grę planszową „27 grudnia”.



Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu i szybko objęło teren całej Wielkopolski. Dziś w prawie każdej miejscowości tego regionu znajdują się tablice i pomniki upamiętniające walki.



Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec insurekcji historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 r., choć powstańcze zdobycze i prawo do Ziemi Wielkopolskiej dał odrodzonej Polsce już wcześniej Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 r. Jego postanowienia weszły w życie w styczniu 1920 r.



Powstanie Wielkopolskie było największym, zakończonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów.(PAP)



kpr/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17