Poznań: rekonstrukcja średniowiecznej piłki w Muzeum Archeologicznym

"Wystawa ma na celu ukazanie człowieka, jako Homo ludens - istoty skłonnej do zabawy w różnych okresach historycznych, bez względu na szerokość i długość geograficzną. To interesująca i inspirująca propozycja także dla fanów sportu, którzy będą podziwiać mecze przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Tym samym wystawa trafi do naprawdę szerokiej publiczności" - powiedział PAP Agnieszka Stempin kurator wystawy.



Zgromadzone przedmioty - rekwizyty służące do gier, to w większości zabytki archeologiczne pochodzące z badań prowadzonych na terenie Polski. Najstarsze z nich swą metryką sięgają czasów rzymskich wśród nich jest np. zbiór kości i żetonów z pierwszych stuleci naszej ery. Jednym z cenniejszych eksponatów są szachy sandomierskie z XII wieku, które wypożyczono z Muzeum w Sandomierzu.



"Na wystawie, której towarzyszyć będą mistrzostwa futbolowe, nie mogło zabraknąć piłki. Jednak zabytki tego rodzaju szyte dawniej z gałganków lub ścinków skóry, nie przetrwały do naszych czasów. Mimo to dzięki fragmentarycznie zachowanym, unikatowym egzemplarzom oraz przedstawieniom ikonograficznym stworzyliśmy kopie tego typu zabytku ukazującą średniowieczną piłkę podobną do współczesnej futbolowej" - powiedziała PAP Stempin.



Zrekonstruowana średniowieczna piłka nie będzie jedynym eksponatem piłkarskim. Z muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie wypożyczono, pochodzącą z lat 30. XX w., piłkę do szczypiorniaka.



Zwiedzający będzie nie tylko mógł oglądać eksponaty, ale także zagrać w gry planszowe i zręcznościowe m.in. w zrekonstruowane drewniane kręgle z czasów średniowiecza.



Wystawę będzie można oglądać w Poznaniu do 26 sierpnia.(PAP)



kpr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17