Poznań: piknik „Pożegnanie z historią”
Piknik „Pożegnanie z historią - czyli – Bismarck by tego lepiej nie wymyślił” – zorganizowała Fundacja św. Benedykta, Komisja Oświaty NSZZ „Solidarność” pracowników Oświaty i Wychowania, Stowarzyszenie NZS 80 i Klub Inteligencji Katolickiej.
„Na tym placu jeszcze 94 lata temu stał pomnik żelaznego kanclerza Niemiec Bismarcka. Uważamy, że byłby zadowolony z tego, że w polskich szkołach, decyzją polskich władz, likwiduje się nauczanie historii w pełnym wymiarze. Taki polski naród bez wiedzy historycznej i świadomości narodowej bardzo by Bismarckowi odpowiadał” – powiedział podczas pikniku były senator PiS Przemysław Alexandrowicz.
Otto von Bismarck (1815–1898) był niemieckim politykiem, kanclerzem Niemiec w latach 1871–1890, twórcą II Rzeszy Niemieckiej. W latach 70. XIX wieku realizował program Kulturkampfu, który w zaborze pruskim oznaczał germanizację ludności polskiej.
Podczas pikniku zbierane były podpisy pod obywatelskim sprzeciwem wobec planowanych zmian w systemie edukacji, który zostanie przekazany do rządu i parlamentarzystów.
W petycji napisano o praktycznej likwidacji nauczania historii, o infantylizacji programów nauczania, które muszą być dostosowane do rozumienia dla 16-latków, czy o likwidacji kontekstu historycznego dla nauki języka polskiego.
„Nauczyciel języka polskiego mówiący o literaturze starożytnej w liceum nie będzie mógł odwołać się do lekcji historii na temat starożytności, bo uczniowie z klas niehumanistycznych mieli lekcje na ten temat ostatni raz w gimnazjum” – powiedział PAP Jerzy Sokół nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącego świętej Marii Magdaleny w Poznaniu.
Atrakcjom piknikowym przyglądało się kilkadziesiąt osób.
Od nowego roku szkolnego nastąpią zmiany w nauczaniu m.in historii w liceach.
Zgodnie ze starą podstawą programową, uczniowie mieli dwa pełne cykle kształcenia historii: od najdawniejszych dziejów człowieka i starożytności do czasów współczesnych. Raz w gimnazjum i drugi raz w szkołach ponadgimnazjalnych. MEN postanowiło to zmienić, rozciągając program gimnazjum na pierwszą klasę szkoły ponadgimnazjalnej. Obecni uczniowie klas trzecich gimnazjum skończą naukę historii na I wojnie światowej, a już jako uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą uczyć się historii po 1918 r.
W drugiej i trzeciej klasie liceum - zgodnie z realizowaną reformą - uczniowie, którzy zdecydują się uczęszczać np. do klasy przyrodniczej, politechnicznej lub ekonomicznej będą mieli obowiązkowy przedmiot "Historia i społeczeństwo", który ma im pomóc zrozumieć jak ważna jest historyczna ciągłość i jak wiele doświadczeń współczesnych jest zakorzenionych w doświadczeniach poprzednich pokoleń.(PAP)
kpr/ ls/ mow/
Dyskusja na dany temat:
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17
Czy ta galopująca głupota podpierana nadmiernym liberalizmem i lewacką poprawnością zakończy kiedyś swój bieg :?: O ile rozumiem że bez szerszej wiedzy człowiek i tak nie umiera, to zgodzić się nie mogę z tym, że hodujemy całkiem spore stado debili których od kur będzie odróżniać to że nie sr...ją na podwórzu :evil: Jeżeli wzorem dla naszych władz mają być pół mózgi z zachodniej części świata, to gratuluję pomysłu. Oczywiście każdy "pisiak zdradzony o świcie" uderzy zaraz w podobny ton, lejąc tony łez nad kolejnym przykładem rozkładu naszego państwa. Jednak ten problem ma dalece ważniejsze reperkusje, bowiem grozi w dalszej przyszłości utratą szeroko rozumianej tożsamości narodowej. Nie wiem co jest w tym przypadku gorsze? Nic nie wiedzący młokos, czy łysy neandertalczyk z ryngrafem na piersi wierny słuchacz Radia M.