Poznań: 29. rocznica śmierci Piotra Majchrzaka
Piotr Majchrzak, uczeń Technikum Ogrodniczego, 11 maja 1982 r. przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu został - według rodziny - wylegitymowany, zaatakowany i pobity przez oddział ZOMO. Zmarł 18 maja w szpitalu, nie odzyskując przytomności.
Uczestnicy spotkania złożyli kwiaty przed kamieniem i zapalili znicze.
"29 lat walczymy o prawdę na temat jego śmierci. Do końca naszych dni będziemy stać na stanowisku, że mojego syna zamordowało ZOMO" - powiedziała matka zamordowanego Teresa Majchrzak.
Do pobicia Piotra Majchrzaka doszło w centrum miasta ok. godz. 21. Według rodziny, chłopak stał się celem ataku prawdopodobnie, dlatego że w klapie kurtki miał opornik - wówczas symbol sprzeciwu wobec rządów komunistów. Dziewiętnastolatek mimo szybkiej operacji zmarł w nocy z 17 na 18 maja 1982 roku.
Milicja zastraszała rodzinę i przyjaciół Majchrzaka, sugerowano, że chłopaka zabił pijany mężczyzna. Prokuratura umorzyła śledztwo z powodu braku dowodów, a później z powodu niewykrycia sprawców.
Przed poznańskim sądem wciąż trwa proces o zadośćuczynienie za śmierć Piotra. Jego ojciec i matka domagają się po 500 tys. zł zadośćuczynienia.
Jest to ponowny proces w sprawie zadośćuczynienia. Poprzedni wyrok sądu, oddalający wniosek rodziców zamordowanego, we wrześniu 2009 roku uchylił Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Sąd pierwszej instancji oddalił wniosek rodziców, uznając, że nie ma wystarczających dowodów na to, że Piotr Majchrzak został zabity przez milicję lub ZOMO, a także dowodów na jego działalność opozycyjną. Rodzina zaskarżyła tę decyzję.
Uroczystości zorganizował Piotr Lisiewicz, lider Akcji Alternatywnej Naszość. "Zdajemy sobie w tym dniu sprawę jak pamięć historyczna jest ważna dla naszej tożsamości" - powiedział.
Kwiaty przed pomnikiem złożyli też przedstawiciele poznańskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. "Pamięć o Piotrze Majchrzaku nadal trwa. Podobnie pamiętamy o tym, jak dewastacyjnie na naród polski działał ustrój komunistyczny" - powiedział Tadeusz Dziuba, pełniący obowiązki prezesa zarządu okręgowego PiS w Poznaniu. (PAP)
rpo/ abr/ ura/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17