Powstanie pomnik żołnierzy poległych na północy Francji w l.1914-18

Pomnik zostanie wzniesiony z okazji zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu wojny. Będzie to "międzynarodowy monument, który po raz pierwszy uczci pamięć wszystkich narodowości uczestniczących w tej tragedii" - podano w komunikacie.



Znajdą się na nim wyryte w porządku alfabetycznym nazwiska około 600 tys. żołnierzy poległych we Flandrii francuskiej i Artois (od Lille po Arras). Pomnik powstanie dzięki wsparciu Dyrekcji Pamięci, Dziedzictwa Narodowego i Archiwów (DMPA) francuskiego Ministerstwa Obrony.



Autorem projektu obiektu, który będzie stale oświetlony nocą dzięki panelom fotowoltaicznym, jest paryski architekt Philippe Prost. Inaugurację pomnika przewiduje się na wiosnę 2014 roku.



Pomnik w Ablain-St-Nazaire, leżącym 12 km na północ od miasta Arras, stanie niedaleko jednej z największych nekropolii wojennych we Francji, wzgórza Lorette. W latach 1914-15 toczyły się tam zażarte walki między wojskami francuskimi a niemieckimi. Na cmentarzu wojennym Lorette na 13 hektarach znajdują się indywidualne groby 20 tys. żołnierzy, a szczątki ponad 22 tys. znalazły miejsce w ośmiu ossuariach.



100. rocznica I wojny światowej będzie upamiętniana na całym świecie przez cztery lata począwszy od 28 czerwca 2014 roku.



Największy polski cmentarz wojenny we Francji - z II wojny światowej - znajduje się w Grainville-Langannerie w Normandii. Spoczywają tam głównie polegli żołnierze I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.



Natomiast w Auberive w regionie Szampania-Ardeny znajduje się miejsce spoczynku blisko 370 polskich żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej (z Armii Polskiej we Francji gen. Józefa Hallera) oraz II wojny światowej (w 1940 r. w kampanii francuskiej oraz w latach 1944-1945 podczas wyzwalania Francji z okupacji niemieckiej). (PAP)



klm/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a