Powstaje film o ocalonych radomskich Żydach - premiera w sierpniu

W dniach 4 i 5 sierpnia przypada 70. rocznica rozpoczęcia likwidacji getta w Radomiu, co przyniosło śmierć ok. 30 tys. ludzi.



Projekt realizują wspólnie Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” i Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu,



Jak poinformowała podczas czwartkowej konferencji prasowej dyr. Resursy Obywatelskiej Renata Metzger, film jest dokumentem fabularyzowanym. Jego autorzy pokażą w nim m.in. miejsca w Radomiu, o których mówią bohaterowie filmu, oraz obóz w Treblince, gdzie zgładzono blisko 30 tys. radomskich Żydów. Wspomnienia bohaterów: Waldemara Nowakowskiego, Jakuba Lejb-Zyskinda oraz Dory Zaidenweber, czytają w filmie aktorzy radomskiego teatru.



Premiera filmu odbędzie się 3 sierpnia przy ul. Podwalnej w Radomiu, w miejscu, gdzie kiedyś stała synagoga, a obecnie znajduje się pomnik upamiętniający radomskich Żydów.



W ramach obchodów 70. rocznicy planowane są także projekcje filmów poświęconych tematyce żydowskiej. Jednym z jego bohaterów jest Mordechaj Gebirtig, krakowski poeta, kompozytor, pieśniarz żydowski, zamordowany przez Niemców w trakcie akcji wysiedleńczej w 1942 r. W ramach obchodów odbędzie się też projekcja filmu Piotra Szalszy „Ventzki. Dzieci sprawców, dzieci ofiar" i spotkanie z autorem obrazu.



Likwidacja radomskiego getta rozpoczęła się na początku sierpnia 1942 roku. Odbywała się dwóch turach. 4 i 5 sierpnie przystąpiono do likwidacji tzw. małego getta, mieszczącego się w jednej z najbiedniejszych radomskich dzielnic – Glinice. W ciągu dwóch dni 10 tys. osób z małego getta pojechało do obozu zagłady w Treblince, około tysiąca zostało zabitych na miejscu w Radomiu.



Akcja likwidacji tzw. dużego getta w Śródmieściu rozpoczęła się w nocy 16 sierpnia i trwała do 18 sierpnia. Do Treblinki wywieziono wówczas kolejne 20 tys. osób. Z blisko 30 tys. Żydów, które transportowano do Treblinki, ocalał tylko jeden mężczyzna, któremu udało się uciec z pociągu.



Niemcy pozostawili w Radomiu kilka tysięcy żydowskich robotników, których wykorzystywali do pracy przymusowej w przemyśle. Ich liczba oraz miejsce przebywania na terenie miasta były zmienne. Ostatecznie to tzw. szczątkowe getto w Radomiu zostało zlikwidowane w lipcu 1944 r.(PAP)



ilp/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17