Powstał projekt upamiętnienia ofiar Stalagu Hohenstein
W piątek ogłoszono wyniku ogłoszonego przez władze miejskie Olsztynka konkursu na koncepcję upamiętnienia 55 tys. jeńców, zmarłych podczas II wojny św. w niemieckim Stalagu 1B Hohenstein.
Wybrano projekt, którego głównym elementem jest posadzka z 55 tys. płytek z zielonego granitu lub barwionego betonu, z numerami oznaczającymi poszczególne ofiary obozu. Będzie również kamienny monument, na którym znajdzie się informacja o historii obozu, wypisana w pięciu językach. Całość zostanie oświetlona przez latarnie przypominające kształtem słupy obozowego ogrodzenia.
Autorka zwycięskiej pracy, absolwentka warszawskiej ASP, Karolina Rapnicka-Wachowska podkreśliła, że zależało jej nie tylko na symbolicznym ukazaniu tragicznej historii tego miejsca, ale również upamiętnieniu każdej ofiary z osobna.
Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna liczy, że w ciągu najbliższych dwóch lat przy pomocy władz województwa warmińsko-mazurskiego uda się zakończyć realizację tego projektu. Samorząd planuje również otwarcie stałej wystawy muzealnej o stalagu.
Burmistrz Wrochna podkreślił, że jest dumny z rozpoczęcia starań o upamiętnienie historii stalagu. "Przez wiele lat to miejsce było praktycznie zapomniane. Odwiedzali je tylko potomkowie zmarłych jeńców" - powiedział.
Na ślady dawnego obozu natrafiono w kwietniu w Królikowie pod Olsztynkiem, podczas robót ziemnych przy budowie drogi ekspresowej S-7. Koparki odsłoniły spod ziemi resztki baraków i przedmioty pozostałe po jeńcach - buty, fragmenty mundurów i menażki.
Prace na tym odcinku siódemki wstrzymano, do końca października będą tam prowadzone badania archeologiczne. Nie powinno to wpłynąć na harmonogram budowy drogi, której zakończenie przewidziano na połowę przyszłego roku.
Stalag 1B Hohenstein w Królikowie należał do największych obozów jenieckich w dawnych Prusach Wschodnich. Na powierzchni 35 ha znajdowało się ponad 120 baraków. Podczas całej wojny przez obóz przeszło blisko 400 tys. szeregowców i podoficerów. Około 55 tys. jeńców zmarło na skutek epidemii tyfusu, niedożywienia i wycieńczenia ciężką pracą.(PAP)
mbo/ ls/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17