Posągi Buddy z VI i VII wieku odkryto na stanowisku w Indiach

Odkrycia dokonano na stanowisku koło wioski Moghalmari w okręgu Dantan, położonym na terenie dystryktu Zachodni Midnapur w stanie Zachodni Bengal, w odległości 180 kilometrów na południowy zachód od Kalkuty – stolicy stanu.



Zespół archeologów z Uniwersytetu w Kalkucie pod kierunkiem prof. Asoka Datty odnalazł na stanowisku posągi przedstawiające Buddę w różnych pozycjach i postaciach, pochodzące - tak jak cały kompleks klasztorny - z okresu panowania Sasanki, władcy królestwa Bengalu w latach 590-626.



Jak poinformował prof. A. Datta, prace wykopaliskowe na stanowisku rozpoczęły się w 2003 roku, kiedy dyrektor lokalnej szkoły zwrócił jego uwagę na duży kopiec znajdujący się koło wioski Moghalmari.



Prof. Datta odwiedził wówczas to miejsce, odnalazł fragmenty konstrukcji wzniesionych ze starożytnych cegieł i podjął decyzje o przeprowadzeniu badań stanowiska przez archeologów z Uniwersytetu w Kalkucie.



Od tego czasu naukowcy przeprowadzili pięć etapów wykopalisk, podczas których okazało się, że znajdujący się na stanowisku buddyjski kompleks klasztorny o powierzchni około 3600 metrów kwadratowych był największym obiektem tego typu, odnalezionym dotąd na obszarze Bengalu.



Odkrycia posągów Buddy dokonano podczas szóstego etapu prac wykopaliskowych, którego realizację archeolodzy rozpoczęli 3 tygodnie temu.



Dotychczasowe ustalenia naukowców pozwalają przypuszczać, że zespół klasztornych budowli na stanowisku Moghalmari pełnił funkcję podobną do słynnego buddyjskiego uniwersytetu Nalanda w dzisiejszym stanie Bihar, który w okresie 427-1197 r. n.e. był głównym ośrodkiem nauczania buddyzmu do czasu całkowitego zniszczenia podczas najazdu muzułmanów. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a