Porozumienie IPN i Służby Więziennej na Śląsku

Głównym celem porozumienia jest współpraca w zakresie readaptacji społecznej więźniów i zapobieganie powrotowi skazanych do przestępstwa. Dokument podpisali dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach pułkownik Mirosław Gawron i szef katowickiego oddziału IPN Andrzej Drogoń.



„Porozumienie, uwzględniając działania edukacyjne Instytutu na rzecz upamiętnienia zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz propagowania wartości moralnych i pozytywnych postaw, obejmuje oddziaływania zarówno wobec funkcjonariuszy Służby Więziennej, jak i osadzonych” - zaznaczyła Justyna Bednarek-Wróbel, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.



W ramach współpracy odbędą się szkolenia kierowane do kadry więziennej, a także działania, których celem jest resocjalizacja skazanych. „Wraz z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zamierzamy realizować żywe lekcje historii. Będą wystawy, prelekcje, gry edukacyjne" - wyjaśniła rzeczniczka.



Jak dodała, prawdziwa historia zapisana jest również w więziennych murach. "Mało kto wie, że w XIX wiecznym Zakładzie Karnym w Cieszynie znajdowała się świniarnia i wytwórnia makaronu, raciborska wieża więzienna pełniła rolę wieży ciśnień, w gliwickim areszcie funkcjonowała wytwórnia szczotek do butów oraz pudełek do zapałek, a jednym z pierwszych zakupów dla tarnogórskiego więzienia już w 1540 roku był piec" – przypomniała Bednarek-Wróbel.



Dotąd w śląskim więziennictwie zrealizowano dwa duże projekty edukacyjne o takim charakterze: „Auschwitz–Historia-Edukacja Obywatelska” oraz „Tikkun-Naprawa”. Pierwszy, realizowany wspólnie z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, łączy edukację z uwrażliwianiem na ból i cierpienie. Celem drugiego jest dążenie do zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce, przełamywania stereotypów polsko-żydowskich, także poprzez udział skazanych w renowacji cmentarzy żydowskich.(PAP)



kon/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17