Ponownie odsłonięto Kamień Katyński

Od 1998 r. kamień-pomnik stał przy Podwalu, u zbiegu z ul. Senatorską. Obecnie został przeniesiony na drugą stronę ulicy Podwale. Kamień znajduje się obok historycznego mostu gotyckiego na tle staromiejskich murów, z licznymi tablicami upamiętniającymi wielkich Polaków i oddanych polskiej sprawie obcokrajowców.



"15 sierpnia w 1995 roku w Chicago z okazji święta Wojska Polskiego zebrała się liczna grupa przedstawicieli polonii amerykańskiej. Podczas tego spotkania przypomniano, że w stolicy naszego państwa ciągle nie ma pomnika katyńskiego, bo z jakiś powodów kolejne rządy albo nie chciały, albo nie mogły tego zrobić. Obecny na spotkaniu Ryszard Kukliński powiedział wtedy jedno zdanie: +To my postawimy ten pomnik+. Należy pamiętać, że Kamień Katyński ufundowała Polonia amerykańska" - przypomniał w swoim przemówieniu były pełnomocnik płk. Kuklińskiego Józef Szaniawski.



Ponownego odsłonięcia kamienia dokonali w piątek: przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak, Józef Szaniawski oraz prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i Komitetu Katyńskiego przy pomniku złożono również ziemię przywiezioną z miejsc kaźni oraz akt erekcyjny. Poświęcenia Kamienia dokonał metropolita warszawski ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.



Wśród zgromadzonych wiele negatywnych emocji wzbudziła obecność prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, której przemówieniu towarzyszyły okrzyki i gwizdy.



"Pełni zadumy i refleksji przeżywamy 72. rocznicę wymordowania przez NKWD ponad 20 tys. internowanych w obozach polskich oficerów, elitę intelektualną, wielonarodowej przedwojennej Polski. Zamordowano ich jakby dwukrotnie, po raz pierwszy w tamtych lasach, po raz drugi, gdy pamięć o ich śmierci fałszowano i usiłowano wymazać z narodowej świadomości" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Wyjaśniła również, że przeniesienie pomnika nastąpiło z powodów formalno-prawnych.



W swoim przemówieniu prezydent Warszawy wspomniała również postaci Stefana Melaka i ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, podkreśliła ich odwagę i wieloletnią walkę o prawdę o zbrodni katyńskiej.



"Rosja przyznała się do tej zbrodni, mimo to do Polski nie dotarło jeszcze wiele tomów akt, które pozwoliłyby wskazać miejsca pochówków i liczbę pomordowanych Polaków. W takiej sytuacji w wolnej Polsce postanowiono zbudować pomnik przypominający narodowi polskiemu i całemu światu o tym, czym jest Rosja, czym była Rosja, że była ciemiężycielem narodów" - powiedział przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.



Narzutowy głaz, wykorzystany jako główny element pomnika, podarowała Polonia amerykańska. Płytę pamiątkową z inskrypcją "Pamięci oficerów Wojska Polskiego zamordowanych na całym obszarze imperium zła po 17 września 1939 r." i orłem wykonał artysta rzeźbiarz Andrzej Renes. (PAP)



mdn/ dki/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a