Polacy i Ukraińcy wspólnie konserwują zabytki we Lwowie

"W dniach 25-26 sierpnia 2011 r. Departament Dziedzictwa Kulturowego w resorcie kultury, w porozumieniu z Zarządem Ochrony Środowiska Historycznego Lwowskiej Rady Miejskiej, planuje organizację we Lwowie cyklu spotkań polsko-ukraińskich komisji konserwatorskich, nadzorujących tegoroczne prace w obiektach wspólnego dziedzictwa kulturowego" - poinformował PAP dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Miler.



Posiedzenia komisji odbędą się na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie prowadzone są prace nad sześcioma zabytkowymi nagrobkami wybitnych lwowian, bez różnicy narodowości. W tym roku są to nagrobki m.in.: pisarki Gabrieli Zapolskiej, filantropa Iłariona Elijasewycza oraz rzeźbiarza Antona Schimsera.



"W wyborze obiektów przeznaczanych do renowacji brane są pod uwagę takie kryteria jak rola historyczna zmarłej osoby, ale również wartość artystyczna nagrobka" - powiedział PAP Michał Michalski z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN.



Podczas spotkania polsko-ukraińskiej komisji, złożonej m.in. z historyków sztuki, konserwatorów zabytków, przedstawicieli Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Lwowskiej Kurii Metropolitalnej oraz społeczności ormiańskiej Lwowa, zaplanowano także ocenę konserwacji polichromii autorstwa Jana Henryka Rosena i drewnianego ołtarza "Ukrzyżowanie" w katedrze ormiańskiej oraz Kaplicy Wiśniowieckich w stojącej na lwowskim rynku katedrze łacińskiej.



"W katedrze łacińskiej już od kilkunastu lat finansujemy prace konserwatorskie wyposażenia wnętrz. W ciągu ostatniej dekady udało się w zasadzie w całości odnowić prezbiterium, a ogromny projekt renowacji ołtarza głównego zakończył się przed trzema laty" - przypomniał Michalski.



Poza Lwowem komisja odwiedzi także leżącą nieopodal Żółkiew, gdzie eksperci ocenią konserwację wystroju wnętrz w miejscowej kolegiacie św. Wawrzyńca.



Konserwację zabytków finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku koszt lwowskich renowacji wynosi ponad 1 mln złotych. Podsumowanie tegorocznych prac konserwatorskich we Lwowie odbędzie się w październiku. (PAP)



nno/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17