Polacy badają albańską twierdzę
„Podczas oczyszczania cysterny wybudowanej w twierdzy Rosafa w czasach weneckich (XVI w.) znaleźliśmy w jednym z filarów ją podtrzymujących dwa wmurowane inskrybowane kamienie. Na jednym zachowały się aż trzy inskrypcje” – wyjaśnia prof. Piotr Dyczek, kierownik wykopalisk.
Zdaniem archeologa odkryte łacińskie inskrypcje zawierają niezwykle ważne, nowe informacje na temat rzymskiej administracji wojskowej i funkcjonowania sztabów. Jedna z nich dotyczy jednego z cornicularius (oficera legionu) pracującego w sztabie primus pilus (centuriona).
W dalszej części łacińskiego napisu wspomniano wprost miasto Szkodrę, opisując ją jako kolonię rzymską.
„Na podstawie analizy epigraficznej będziemy mogli ustalić datę powstania kolonii w Szkodra – co dotychczas nie jest jednoznaczne, a bardzo ważne bo określa rzeczywisty czas opanowania tego obszaru przez Rzymian. Fragmenty dotyczące wojska dowodzą, że stacjonowała tu armia rzymska. Dotąd nie było to jasne” – wyjaśnia prof. Dyczek.
Druga inskrypcja zachowała się jedynie częściowo i jest fragmentem niezwykle bogato zdobionego pomnika nagrobnego.
Polscy archeolodzy przeprowadzili również kompleksową prospekcję całego stoku akropolis w Szkodrze oraz inwentaryzację wszystkich murów. Zdaniem prof. Dyczka wyniki okazały się rewelacyjne. Dzięki sprzyjającej pogodzie uchwycono nieznane dotychczas całe ciągi murów antycznej twierdzy iliryjskiej – tzw murów cyklopich.Na tej podstawie naukowcy odtworzą przebieg znacznej części fortyfikacji hellenistycznych oraz wyznaczą miejsca do wykopalisk archeologicznych. Odsłonięto również fragment późnoantycznego muru obronnego z półokrągłymi basztami oraz wcześniejszy mur obronny. „W ten sposób już udało nam się określić granice miasta od strony zachodniej” – nie kryje zadowolenia prof. Dyczek.
Jedna z przebadanych przez Polaków budowli rzymskich dowodzi, że mieszkańcy Szkodry byli ludźmi zamożnymi. Ściany wnętrza zdobiły malowidła w postaci wzorów geometrycznych na białym i czerwonym tle, bardzo zdobne stiuki, marmurowe obramowania drzwi i okien.
Istotne znaczenie dla archeologów mają dane chronologiczne. W jednym z głębokich wykopów otrzymali pełny przekrój stratygraficzny (widoczne nawarstwienia ziemi, z czego najniższe są najstarsze) obejmujący okres od VI w n.e. po czasy hellenistyczne.
„Nasze wykopaliska dostarczyły niezbitych dowodów na to, że zasięg miasta z czasów Gentiosa (władca iliryjski – przyp. PAP) w II w. p.n.e. był znacznie większy niż dotychczas hipotetycznie zakładano” – dodaje prof. Dyczek.
Wykopaliska archeologiczne Ośrodka Badań nad Antykiem UW w drugiej stolicy Ilirii prowadzone są na podstawie umów międzyrządowych, jak i szczegółowych porozumień podpisanych w końcu ubiegłego roku, między Uniwersytetem Warszawskim, Ośrodkiem Badań nad Antykiem UW oraz Ministerstwem Kultury Albanii, Uniwersytetem w Tiranie i Instytutem Albanologii.
Szymon Zdziebłowski (PAP)
szz/ tot/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17