Poettering: Uczmy się od siebie wzajemnie historii Europy
Poettering przypomniał przy tej okazji o projekcie Domu Historii Europejskiej, który ma powstać w Brukseli przy Parlamencie Europejskim i ruszyć w 2014 roku. Zaprzeczył niedawnym doniesieniom brytyjskiej gazety "The Sun", według której ekspozycja ma zaczynać się od 1946 roku i "jej częścią nie będą zbrodnie niemieckie". Poettering nazwał te informacje kłamstwem.
Na zakończenie konferencji, na której była mowa o możliwościach sądownego ścigania zbrodni komunizmu, także poprzez trybunały międzynarodowe, Poettering podkreślał rolę Europy Środkowo-Wschodniej w najnowszej historii kontynentu.
"Zawsze mówię w Niemczech: nie powinniśmy nigdy zapomnieć, że zjednoczenie Niemiec było możliwe, ponieważ mieliśmy w Polsce Solidarność, wielki moralny autorytet papieża Jana Pawła II, wspaniałych ludzi w Estonii, na Łotwie i Litwie i w innych krajach" - wyliczał.
"Czasami świadomość historii jest wśród nas bardzo różna, ale uczmy się od siebie wzajemnie - każdy kraj, każdy naród" - apelował Poettering.
Przekonywał, że UE "nie jest tylko organizacją polityczną, jej sercem są wartości takie jak godność człowieka, demokracja, porządek prawny, wolność, solidarność". Wzywał, by z tego względu UE nie zapominała o krajach sąsiednich - Białorusi i Ukrainie. "Naszym obowiązkiem jest bronienie praw ludzi, którzy są poza UE, ale mają prawo do podzielania naszych wartości" - mówił Poettering.
Wtorkową konferencję w budynku PE zorganizowała Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia, skupiająca instytucje państwowe i społeczne z 13 państw UE.
Tygodnik "European Voice" poinformował w ostatnim wydaniu, że w sprawie projektu architektonicznego Domu Historii Europejskiej mają trwać do 9 czerwca konsultacje publiczne. Tygodnik zauważa, że projekt, który przewiduje wysoki szklany aneks do budynku z lat 30., skrytykowały dwie brukselskie organizacje społeczne.
Sam Dom Historii budzi kontrowersje; jego krytycy wskazują, że ryzykowny jest pomysł przedstawienia całej historii Europy, skoro np. wciąż nie udało się opracować w UE jednego, wspólnego podręcznika do nauki historii.
Z Brukseli Anna Wróbel (PAP)
awl/ mc/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17