Podlaskie: archeolodzy znaleźli grodzisko bałtyjskie

Do końca roku zostanie sporządzona dokumentacja, która trafi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz konserwatora zabytków, by jak najprędzej objąć to miejsce ochroną konserwatorską.



Archeolodzy dokonali odkrycia w kwietniu tego roku. Po badaniach ustalili, że na Górze Zamczysko koło Wiżajn istniało grodzisko, a wokół niego było intensywne osadnictwo.



Grodzisko nie było duże – zajmowało powierzchnię 30 na 40 metrów. Samo miejsce na wzgórzu nie było intensywnie zamieszkiwane. Według Brzozowskiego służyło jako miejsce schronienia w razie niebezpieczeństwa, przed napastnikami. Bałtowie – przodkowie Jaćwingów - prowadzili często lokalne wojny.



Badania na Suwalszczyźnie były prowadzone w ramach programu Archeologiczna Mapa Polski. Archeologów zainteresowała nazwa Góra Zamczysko. Przed przystąpieniem do badań jeden z rolników poinformował ich, gdzie dokładnie istniał - jak to powiedział - zamek jaćwieski. Okazało się, że z grodziska pozostały jedynie resztki wału.



Archeolodzy po wstępnych gruntowych poszukiwaniach znaleźli drobne fragmenty ceramiki i zabytki krzemienne, na podstawie których ustalili, że gród pochodzi z końca okresu rzymskiego, schyłku V lub VI wieku.



„Takich nieodkrytych grodzisk jest z pewnością jeszcze wiele. One często są odnajdywane przypadkiem, tak jak to w Rowelach” – powiedział Brzozowski.



To trzecie odkrycie archeologów z Suwałk w ostatnich 20 latach. Wcześniej znaleźli grodziska w Osinkach i Szurpiłach. Na Suwalszczyźnie we wsi Szwajcaria istnieje także cmentarzysko jaćwieskie - 500 kurhanów zawierających grobowce m.in. z okresu rzymskiego, czasu wędrówek ludów i nieliczne z okresu wczesnego średniowiecza.



Przodkowie Jaćwingów przywędrowali na ziemie dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingowie zostali podbici we wczesnym średniowieczu przez Zakon Krzyżacki. (PAP)



bur/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17