Podlaskie: XVI-wieczne supraskie freski przejdą renowację

To freski w stylu bizantyjskim, uratowane ze zburzonej w 1944 roku (obecnie odbudowanej, trwa jej wykańczanie wewnątrz) cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, głównej świątyni supraskiego monasteru.



To trzydzieści fresków z wizerunkami świętych, które obecnie znajdują się w zbiorach Muzeum Ikon w Supraślu, które także znajduje się na terenie klasztornym. Kierownik muzeum Krystyna Stawecka powiedziała PAP, że XVI-wieczne polichromie to "perełki" muzeum.



53 tys. zł na renowację fresków placówka otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaś 36 tys. zł - z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.



Stawecka powiedziała, że nie udało się uzyskać dotacji na konserwację wszystkich polichromii, ale dzięki pieniądzom będzie możliwa naprawa większości z nich. Według niej, 80 proc. fresków.



Ostatnia renowacja supraskich fresków miała miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Obecna konserwacja będzie polegała przede wszystkim na oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków na freskach oraz naprawie drewnianych ram. Stawecka dodała, że zanim trafiły one do supraskiego muzeum, prezentowane były zwiedzającym na wystawach w Białymstoku i Warszawie.



Jeszcze w kwietniu ma być ogłoszony przetarg na wykonanie prac konserwatorskich, a renowacja rozpocznie się w czerwcu.



Muzeum Ikon w Supraślu działa w zabudowaniach męskiego monasteru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, to oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Oprócz unikalnych fresków, placówka posiada w swoich zbiorach jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon XVIII, XIX i XX-wiecznych. (PAP)



swi/ rof/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17