Podkarpackie: przygotowania do otwarcia Karpackiej Troi

"Równolegle uzgadniane są ostatnie szczegóły dotyczące otwarcia skansenu. Pierwsi turyści powinni pojawić się 24 czerwca. Imprezę otwarcia zaplanowaliśmy na 24-26 czerwca" - powiedział Jan Gancarski.



Podczas czerwcowego otwarcia skansenu odbędzie się m.in. Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza". "Nazwa festiwalu odnosi się do dwóch archeologicznych +twarzy+ grodziska: początku epoki brązu i młodszego o ponad dwa tysiące lat wczesnośredniowiecznego grodu słowiańskiego" - tłumaczył Gancarski.



Festiwal ma być organizowany co roku, a jego tematem będą dzieje grodziska. W programie znajdą się m.in. pokazy dawnego rzemiosła, turnieje bojowe i łucznicze, występy taneczne i teatralne oraz koncerty muzyki dawnej.



Wiosną ubiegłego roku, kilka dni przed planowanym wtedy otwarciem, znaczną część skansenu zniszczała powódź. Odbudowę popowodziowych zniszczeń udało się zakończyć w grudniu. Kosztowała ok. 4,2 mln zł. Pieniądze pochodziły ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi.



W Trzcinicy odkryto najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu. Znajduje się tam również monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. W trakcie prac archeologicznych znaleziono ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytków.



Odkrycia w Trzcinicy postawiły w nowym świetle początki epoki brązu w tej części Europy. Zmieniły także wiele poglądów dotyczących wczesnego średniowiecza.



Skansen w Trzcinicy jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.(PAP)



kyc/ hes/





Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17