Podkarpackie: otwarto skansen archeologiczny Karpacka Troja

W trakcie prowadzonych w latach 90. XX w. prac archeologicznych znaleziono ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.



"Karpacka Troja zajmuje powierzchnie 8 ha, na której znajduje się ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu" - powiedział pomysłodawca przedsięwzięcia, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.



W pawilonie wystawowym o powierzchni 1800 m kw. mieszczą się ekspozycje muzealne, sala konferencyjna i multimedialna sala lekcyjna.



"Od dziś nowoczesny skansen z parkiem archeologicznym, z wiernymi rekonstrukcjami prahistorycznych siedlisk Słowian oraz kultury Otomani-Fuzesabony, z funkcjonalnym pawilonem wystawowym oraz odpowiednim zapleczem merytorycznym i technicznym zostają otwarte dla turystów z całego świata" - napisał w liście z okazji otwarcia Karpackiej Troi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.



4 tys. lat temu w Trzcinicy tętniło życie i rozwijał się handel. Bursztyn znad Bałtyku wymieniano na wyroby z miast basenu Morza Śródziemnego. W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Broniona była wałem z palisadą, fosą i naturalną stromizną stoków.



W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem między 1650 a 1350 rokiem p. Ch. żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.



Między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.



Podczas otwarcia skansenu zaprezentowano spektakl plenerowy przypominający wydarzenia z dziejów grodu w Trzcinicy, m.in. opowieści o jego powstaniu i zagładzie.



W sobotę i niedzielę odbędzie się też 1. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego. Uczestnicy imprezy cofną się o 1000, 3500, a nawet ponad 4000 lat. W imprezie weźmie udział ponad 200 odtwórców z całej Polski, którzy prezentować będą różne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków.



Skansen miał zostać otwarty rok temu. Kilka dni wcześniej znaczną jego część zniszczała powódź. Odbudowę popowodziowych zniszczeń udało się zakończyć w grudniu. Kosztowała ponad 4 mln zł. Pieniądze pochodziły ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi.



Budowa skansenu kosztowała ponad 13 mln zł. Większość środków pochodziła z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mechanizm (znany jako fundusze norweskie) jest bezzwrotną pomocą finansowa dla Polski. Fundusze pochodzą z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu), będących zarazem członkami EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.



"Jest mi szczególnie miło, że Norwegia mogła wziąć udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu" - zapewniła podczas otwarcia skansenu przedstawicielka ambasady Norwegii w Polsce, Sidsel Bleken.



Oprócz władz regionu w otwarciu skansenu licznie uczestniczyli przedstawiciele środowisk archeologicznych z Polski i Słowacji.(PAP)



kyc/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17