Pod Grunwaldem dzieci mogą zostać archeologami

W archeologa może się w Dzień Dziecka zabawić pod Grunwaldem każde dziecko. "Od godz. 10 do godz. 16 będziemy mieli grupy z okolicznych szkół i dzieci ze świetlicy środowiskowej w Górowie Iławeckim, a od godz. 16 w archeologicznej piaskownicy będzie się mogło bawić każde dziecko, które do nas przyjedzie choćby i z drugiego końca Polski" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej.



Zanim jednak dzieci zaczną poszukiwać skarbów przeszłości w archeologicznej piaskownicy, najpierw wysłuchają wykładu pani archeolog o tej profesji. Wykładowczyni opowie, czym jest archeologia, czemu służy, jak się pracuje na wykopie archeologicznym. "Dopiero dzieci uzbrojone w fachową wiedzę ruszą na poszukiwania tego, co będzie skrywać piaskownica" - zaznaczył Drej.



Dla dzieci, które nie będą chciały się bawić w archeologicznej piaskownicy, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku przygotowało inne atrakcje. "Będzie prawdziwy uzbrojony rycerz, który będzie snuł opowieści, będzie też można postrzelać z łuku, przygotowujemy również warsztaty ceramiczne dla dzieci" - wyliczał Drej.



W rozmowie z PAP wyjaśnił, że atrakcje dla dzieci z okazji ich święta mają przybliżych najmłodszym historię, pokazać ją jako żywy i ciekawy przedmiot. Drej chce też pokazać, że pod Grunwald warto przyjechać nie tylko na wielką lipcową inscenizację bitwy z krzyżakami. (PAP)



jwo/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17