"Pod dywanem" - kaliska wystawa dokumentów sprzed stu lat

„Wydziedziczenia, spory sąsiedzkie, procesy sądowe o pobicia, skargi na krewnych, czy niesprawiedliwe podziały spadków nie były powodem rodzinnej dumy i dlatego często próbowano te tajemnice +zamieść pod dywan+” – powiedziała we wtorek PAP Maria Doktór z kaliskiego Archiwum.



Na wystawie jest m.in. fragment testamentu z 1865 r., w którym dzielący swój majątek rolnik ze wsi Ochla opisał jedną z córek jako „złą i nie mającą dla niego żadnego poszanowania”. Jak zapisał, córka powinna zostać wydziedziczona, ale postanowił jednak uwzględnić w testamencie wszystkie swoje dzieci.



Można obejrzeć również zdjęcia kobiet sprzed 1914 r., fragment pisma adwokata, w którym znajduje się oświadczenie w toczącej się przed sądem sprawie o pobicie. Powodem sporu była droga, która biegła między polami zwaśnionych stron.



Wiele prezentowanych dokumentów dotyczy trudnych sytuacji rodzinnych, jest m.in. sprawa wytoczona mężowi o utrzymanie. Jak wynika ze skargi, mąż bił żonę, nie dawał jej jedzenia i „utrzymywał stosunek miłosny z niejaką Zofią”.



Są również dokumenty w sprawach, które zdarzają się także współcześnie. W piśmie z 1923 r. o tzw. wycug, starsi ludzie, którzy przekazali majątek dzieciom, musieli zwrócić się do sądu w Krotoszynie o zapewnienie im przez obdarowanych opału i pożywienia.



Wystawa jest kolejną inicjatywą archiwum udostępniania mieszkańcom Kalisza dokumentów i pamiątek w internecie. (PAP)



zak/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a