Płocki marsz pamięci w hołdzie Żołnierzom Wyklętym
Przemawiając do uczestników marszu, historyk Instytutu Pamięci Narodowej Jacek Pawłowicz, podkreślił, że należy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych po to, "żeby dać świadectwo prawdzie, że Polakom system komunistyczny został narzucony".
"System komunistyczny przyjechał tutaj na sowieckich czołgach. Polacy zawsze chcieli być wolni" - zaznaczył Pawłowicz. Dodał, że Żołnierze Wyklęci byli tymi, którzy "ośmielili się powiedzieć +nie+ komunistycznej dyktaturze i stanęli do walki o nową Polskę, bez komunistów, bez sowietów, bez NKWD i bez UB".
Historyk IPN przypomniał, że w okolicach Płocka zgrupowania wojskowe podziemia antykomunistycznego działały od 1945 do 1954 r. Największymi oddziałami dysponowały tam Narodowe Siły Zbrojne, dowodzone przez Stefana Bronarskiego, który został aresztowany przez UB i stracony w 1951 r. Walki toczył też Polski Związek Powstańczy, lokalna organizacja wojskowa, założona przez Marcelego Kowalskiego, który został pojmany przez UB i zamordowany w płockim więzieniu w 1948 r.
"Bardzo dziękuję, że pamiętacie o tych ludziach, o polskich bohaterach. Możecie z nich być dumni" - powiedział Pawłowicz.
W rozmowie z PAP historyk IPN ocenił, że w okolicach Płocka w strukturach różnych antykomunistycznych wojskowych organizacji niepodległościowych walczyło po 1945 r. około 1500 żołnierzy. "To byli żołnierze toczący regularne walki i prowadzący akcje wywiadowcze, a także chroniący miejscową ludność przed działaniami komunistów i UB. Żołnierze ci odbijali więźniów i rozbrajali posterunki milicji" - powiedział Pawłowicz. Przyznał, że wraz z walkami i aresztowaniami w szeregach zbrojnego oporu antykomunistycznego po 1950 r. pozostało około 350 żołnierzy.
Płocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się w ramach uroczystości ogólnopolskich. Uczestnicy marszu, w tym kibice Wisły Płock, zebrali się na Starym Rynku, a następnie przeszli ulicami miasta do kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych złożono wieniec kwiatów.
Podczas przemarszu wznoszono m.in. okrzyki: "Armio wyklęta, Płock o tobie dzisiaj pamięta", "Duma, duma narodowa duma", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Wśród uczestników marszu byli m.in. płoccy parlamentarzyści PiS: poseł Wojciech Jasiński i senator Marek Martynowski.
Data Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to 1 marca. Upamiętnia ona rocznicę wykonania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. 1 marca 1951 r. siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało zastrzelonych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.(PAP)
mb/ mlu/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17