Płock: pomnik i mogiły żołnierzy niemieckich z 1915 r. będą odnowione

Jak poinformowała w poniedziałek Alicja Cybulska z wydziału gospodarki komunalnej płockiego Urzędu Miasta, w ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in. prace konserwatorskie przy tablicy pionowej pomnika, żeliwnym krzyżu i płaskorzeźbach orłów. Odnowione zostaną też betonowe opaski mogił zbiorowych, a trawniki poddane zostaną rekultywacji.



Renowacją pomnika i grobów zajmie się wybrana w przetargu warszawska firma Usługi Ogólnobudowlane Henryk Gochna.



Cmentarz Wojskowy, obecnie Cmentarz Garnizonowy w Płocku, to nekropolia, na której spoczywają obok siebie żołnierze armii rosyjskiej i niemieckiej z okresu I wojny światowej, a także obrońcy miasta przed armią bolszewicką w 1920 r. oraz polscy żołnierze z września 1939 r.



Cmentarz został założony pod koniec XIX wieku, gdy miasto znajdowało się pod zaborem rosyjskim. W czasie I wojny światowej, w lutym 1915 r., Płock został zajęty przez armię niemiecką, a wokół miasta toczyły się ciężkie walki. Z tego też mniej więcej okresu pochodzą mogiły żołnierzy niemieckich na Cmentarzu Garnizonowym. Z kolei pomnik, który wraz z tablicą inskrypcyjną z marmuru karraryjskiego był już w części wzniesiony w 1915 r., został prawdopodobnie ostatecznie odsłonięty w 1916 r.



W 1986 r. cmentarz został uporządkowany. Odnowiono wtedy m.in. ogrodzenie nekropolii. (PAP)



mb/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a