Plakaty edukacyjne z Gniezna w prezencie dla szkół w całej Polsce

Według pomysłodawców, przedsięwzięcie to ma charakter unikatowy w skali kraju. Jest ono elementem projektu unijnego „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski”.



Jak poinformowała PAP Agnieszka Rzempała – Chmielewska ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, opracowany zestaw czterech plakatów poświęcony jest czterem tematom: Zjazdowi Gnieźnieńskiemu i pierwszej koronacji, piastowskiej architekturze monumentalnej, życiu w grodzie a także piastowskim wojom.



Na plakatach uczniowie zobaczą m.in. przekrój katedry gnieźnieńskiej, rotundy Mieszka I czy palatium w grodzie na Ostrowie Lednickim, poznają elementy uzbrojenia wojowników w państwie pierwszych Piastów, zobaczą też jak wyglądały i do czego służyły ówczesne przedmioty codziennego użytku.



Zgodnie z założeniami projektu, plakaty mają trafić do wszystkich szkół podstawowych w Polsce jako materiał pomocniczy do nauki historii. Wydrukowano 60 tys. sztuk plakatów, po 15 tys. sztuk z każdego tematu. Każda szkoła podstawowa w Polsce otrzyma w prezencie od gnieźnieńskiego samorządu powiatowego zestaw czterech plakatów.



„Takiej niekomercyjnej akcji o charakterze promocyjno – dydaktycznym jeszcze nikt w Polsce nie przeprowadził. Projekt zakłada kolportaż plakatów do siedzib kuratorów oświaty. Równolegle zostanie przeprowadzona akcja e-mailingowa do ponad 14 tys. szkół podstawowych w Polsce” – poinformowała Agnieszka Rzempała – Chmielewska.



Jak dodała, wartość całego przedsięwzięcia to ok. 110 tys. zł.



Autorem plakatów jest gnieźnieński artysta plastyk Jarosław Gryguć. Wśród ekspertów czuwających nad jakością zawartych na nich informacji są m.in. przedstawiciele Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.



Projekt unijny „Tu powstała Polska – promocja kulturowego produktu turystycznego Powiatu Gnieźnieńskiego, wizerunkowego produktu Wielkopolski” realizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie od początku 2011 roku. W jego ramach, poza plakatami edukacyjnymi przewidziano też przygotowanie zestawu czterech książek dla dzieci. Jeszcze we wrześniu ma się ukazać pierwszy tom.(PAP)



rpo/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a